بررسی امواج الیوت و مبانی آن

3

امواج الیوت و مبانی بررسی آن

در سبک کلاسیک تحلیل تکنیکال، شیوه‌های مختلفی برای بررسی تحرکات قیمت وجود دارد. یکی از پرکاربردترین آن‌ها، بررسی امواج الیوت است. تحلیل بر مبنای امواج الیوت مبحث گسترده‌ای­‌ست. در این مقاله قصد داریم تا شما را با مبانی امواج الیوت آشنا کنیم. همراه فرهاد اکسچنج باشید.

 

تاریخچه الیوت

در دهه 1930 فرضیه‌­ای مبنی بر وجود الگوهای تکرار شونده در حرکات قیمت توسط رالف نلسون الیوت منتشر شد. وی معتقد بود که رفتار فراکتالی موجود در بازار، موجب تکرار یک سری الگوهای مشخص، می‌شود که می‌توان آن‌­ها را در یک چهارچوب منطقی با عنوان “امواج الیوت” در نظر گرفت. امواج الیوت را می‌توان هم در رفتار مصرف­‌کننده و هم در نوسان قیمت دارایی­‌ها مشاهده و آنالیز کرد.

بررسی رفتار مصرف‌کننده از طریق چرخه روانشناسی بازار

تقسیم‌بندی امواج الیوت

در تقسیم‌­بندی اصلی برای بررسی امواج الیوت به دو دسته تقسیم می­‌شوند:

  1. امواج اصلی، جنبشی یا Impulsive
  2. امواج اصلاحی، بازگشتی یا Corrective

 

در هر چرخه اصلی امواج الیوت این دو نوع موج باید مشاهده شوند که هرکدام شامل ریزموج‌هایی هستند که در آینده به آن‌­ها خواهیم پرداخت.

 

امواج اصلی یا Impulsive به‌­طور کلی جهت حرکت چرخه کلان را نشان می­‌دهند. این امواج در حالت کلاسیک متشکل از 5 موج هستند.

امواج اصلاحی یا Corrective به­‌طور کلی در خلاف جهت حرکت چرخه اصلی هستند. این امواج در حالت کلاسیک شامل 3 موج هستند.

حالت کلاسیک و کلی بررسی امواج الیوت در یک چرخه اصلی به شکل تصویر بالاست. اما باید بدانیم که بررسی این امواج در واقعیت بازار به این سادگی نیست. ما قصد داریم تا با ارائه ویدئوها و مقالات آموزشی در همین خصوص شما را با تمام قواعد امواج الیوت آشنا کنیم.

 

قوانین حاکم بر امواج الیوت

  • موج 3 هیچ‌­گاه نباید کوتاه‌­ترین موج باشد.
  • موج 4 نباید وارد محدوده موج 1 شود.
  • موج 2 و 4 که اصلاح‌های درون چرخه‌ای به حساب می‌آیند نباید بیش از 78درصد موج قبلی خود را اصلاح کنند.

در صورت بروز هرکدام از موارد بالا در موج شماری امواج الیوت، اشتباهی رخ داده است و موج شماری ما فاقد اعتبار خواهد بود.

 

سبک‌­های مختلف بررسی امواج الیوت

تا به اینجا نام “امواج الیوت کلاسیک” را زیاد شنیده‌­اید. اما این تنها شیوه بررسی این امواج نیست. بلکه مدل­‌های مختلفی وجود دارد که در مقالات آتی و ویدئوهای آموزشی در دوره رایگان یادگیری پیشرفته امواج الیوت به شما ارائه خواهیم داد.

جمع‌بندی

بررسی امواج الیوت به خوبی فراکتالی بودن حرکت قیمت را نشان می­دهد. این امر موجب می­‌شود تا بدانیم با تقریب خوب و خطای کمی تحرکات قیمت قابل تحلیل خواهند بود. برای سهولت استفاده کاربر از این شیوه تحلیلی که سالیان سال درس خود را در بازار به خوبی پس داده است مجموعه فرهاد اکسچنج ربات تلگرامی را ارائه داده است که در تایم­‌فریم‌­های متنوع برای جفت‌­ارزهای متنوع تحلیل تکنیکال بر اساس امواج الیوت ارائه می­‌دهد. برای استفاده از این ربات روی لینک زیر کلیک کنید.

ربات تلگرام تحلیل تکنیکال امواج الیوت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *