تحلیل تکنیکال بیت کوین چیست؟ (کاربرد ها و ویژگی ها)

21

مقدمه تحلیل تکنیکال بیت کوین

مطمئنا تا به حال، نام بیت کوین را شنیده اید. بیت کوین، اولین و ارزشمند ترین ارز دیجیتالِ ساخته شده به دست بشر است. هدف از اختراع این ارز دیجیتال، انجام معاملاتی ایمن در سطح جهان بود. طی سال های اخیر، معامله بیت کوین به یکی از مباحثِ مهمِ دنیای رمزارزها، تبدیل شده است. روش های مختلفی برای معامله یا تریدِ این ارز دیجیتال وجود دارد. یکی از این روش ها، تحلیل تکنیکال الیوت بیت کوین است. در این مقاله قصد داریم تا توضیحاتی جامع را در مورد تحلیل تکنیکال این رمزارز، به شما ارائه دهیم.  بنابراین تا پایان همراه ما باشید.\

تحلیل تکنیکال با استفاده از بررسی نمودار های مالی و تفسیر معادلات ریاضی، انجام می شود.

1. معرفی انواع روش های تحلیلی

قبل از توضیحِ روشِ تحلیل تکنیکال بیت کوین، بهتر است تا ابتدا با انواع روش های تحلیلی، آشنا شویم. در مجموع، دو روش برای تحلیل در بازار رمزارزها وجود دارد؛ تحلیل فاندامنتال و تحلیل تکنیکال.

1.1. تحلیل فاندامنتال: در تحلیل فاندامنتال، نوسان های آینده یک رمزارز، از طریقِ بررسی اخبار بازار های مالی و سخنرانی های افراد تاثیر گذار، پیش بینی می گردد. در این تحلیل، از هیچ نمودار یا اندیکاتوری نیز استفاده نمی شود.

1.2.تحلیل تکنیکال: در تحلیل تکنیکال، پیش بینی نوسان های آینده یک رمزارز، از طریقِ تفسیر نمودار های مالی و تحلیل معادلات ریاضی، انجام می گردد. در این روش، اندیکاتور ها، نقش مهمی را در پیدا کردن روند بازار، ایفا می کنند.

2. انواع نمودار ها در تحلیل تکنیکال بیت کوین

همانگونه که در پاراگراف های قبل نیز بیان کردیم، تحلیل تکنیکال بیت کوین با استفاده از تحلیل نمودار ها انجام می شود. به همین دلیل، در این بخش قصد داریم تا انواع نمودار ها را به شما معرفی کنیم؛

2.1. نمودار شمعی بیت کوین 

نمودار شمعی، پرکاربرد ترین نمودار در مبحثِ تحلیل تکنیکال بیت کوین می باشد. در این نمودار، هر کندل، نشان دهنده قیمتِ شروع و پایان بیت کوین در یک بازه زمانی خاص می باشد. سبز بودنِ رنگ کندل، نشان می دهد که قیمت پایان از قیمت شروع بیشتر بوده است و رنگ قرمز نیز بیانگرِ عکس این موضوع خواهد بود.

2.2. نمودار خطی بیت کوین

در مبحثِ تحلیل تکنیکال بیت کوین، یکی دیگر از نمودار های پرکاربرد، نمودار خطی می باشد. با استفاده از این نمودار، شما می توانید قیمت پایانی بیت کوین در یک بازه زمانی خاص را مشاهده نمایید. از این نمودار معمولا برای پیدا کردنِ خط روند، استفاده می شود.

2.3. نمودار میله ای بیت کوین

یکی دیگر از روش های تحلیل تکنیکال بیت کوین، استفاده از نمودار های میله ای می باشد. نمودار های میله ای، همانند نمودار های خطی هستند اما اطلاعاتِ کامل تری را در مورد روند تغییر قیمت بیت کوین، در اختیار تریدر ها قرار می دهند.

3. معرفی خط روند در تحلیل تکنیکال بیت کوین

روند ها در تحلیل تکنیکال بیت کوین، به سه گروه تقسیم می شوند؛ روند صعودی، روند نزولی و روند خنثی. بسیاری از تریدر ها در بازار ارزهای دیجیتال، ترجیح می دهند تا با توجه به خطوط روند، معاملات خود را انجام دهند؛ چرا که این خطوط، آینده نوسانات یک رمزارز را به بهترین شکل ممکن، پیش بینی می کند. در ادامه این مقاله، هر کدام از خطوط روند را به شما توضیح خواهیم داد؛

3.1. خط روند صعودی بیت کوین 

در یک نمودارِ تحلیل تکنیکال بیت کوین، دو کندل که در کنار همدیگر قرار گرفته اند را در نظر بگیرید. اگر کفِ کندل دوم از کفِ کندل اول و سقفِ کندل دوم از سقفِ کندل اول، بالاتر باشد، یک خط روند صعودی تشکیل خواهد شد. در این حالت، پیش بینی می شود که در بازه زمانی مشخصی، قیمت بیت کوین افزایش یابد.

در تحلیل تکنیکال بیت کوین، از سه نمودارِ شمعی، میله ای و خطی، استفاده می شود.

3.2. خط روند نزولی بیت کوین

دو کندل که در کنارِ همدیگر واقع شده اند را در نظر بگیرید. اگر کفِ کندل دوم از کفِ کندل اول و سقفِ کندل دوم از سقفِ کندل اول، پایین تر باشد، یک روند نزولی تشکیل خواهد شد. در این حالت، قیمت بیت کوین در بازه زمانی مشخصی، کاهش خواهد یافت.

3.3. خط روند خنثی

در یک نمودارِ تحلیل تکنیکال بیت کوین، اگر کندل ها حرکتِ نزولی یا صعودی نداشته باشند، خط روند خنثی، تشکیل خواهد شد. در این حالت، سودِ حاصل از خرید بیت کوین، بسیار ناچیز خواهد بود.

4. معرفی اندیکاتور های معروف برای تحلیل تکنیکال بیت کوین

نمودار ها، ابزاری بسیار مناسب برای تشخیص خط روند بیت کوین می باشند اما نمی توان از آنها به عنوان تنها ابزار مورد نیاز برای پیش بینی آینده این ارز دیجیتال، استفاده کرد. به همین دلیل، تریدر ها علاوه بر نمودار، از اندیکاتور های مختلفی نیز برای پیش بینی نوسانات بیت کوین، استفاده می کنند.

در این بخش از مقاله، معروف ترین اندیکاتور های بازار ارزهای دیجیتال را به شما معرفی خواهیم کرد. البته، اندیکاتور ها تنها نزولی یا صعودی بودن را مشخص خواهند کرد و میزان حرکت در یک روند را به تریدر نشان نخواهند داد.

در روند خنثی، سود حاصل از معامله بیت کوین، بسیار ناچیز است.

4.1. اندیکاتور SMA 

یکی از پرکاربرد ترین اندیکاتور های تحلیل تکنیکال بیت کوین، SMA می باشد. این اندیکاتور، میانگین متحرک ساده نیز نامیده می شود. اندیکاتور SMA، در یک بازه زمانی مشخص، برآیندِ قیمت های کندل های مختلف را حساب می کند و از آنها میانگین می گیرد.

4.2. اندیکاتور Bollinger Bands

یکی دیگر از اندیکاتور های معروف در زمینه تحلیل تکنیکال بیت کوین، Bollinger Bands نام دارد. این اندیکاتور، از دو باند یا دو خط تشکیل شده است و نشان دهنده میانگین متحرک می باشد. با استفاده از اندیکاتورِ Bollinger Bands، معامله گران می توانند در بازه های زمانی مشخصی، اشباع خرید یا اشباع فروش را مشاهده کنند.

4.3. اندیکاتور RSI

آخرین اندیکاتوری که قصد معرفی آن را داریم، RSI نام دارد. این اندیکاتور، شاخص قدرت نسبی نیز نامیده می شود و از میانگین متحرک برای پیش بینی نوسانات استفاده می کند. با استفاده از اندیکاتور RSI، تریدر ها می توانند بازه زمانی مناسب برای خرید و فروش را تشخیص دهند.

سخن پایانی

در این مقاله، توضیحاتی جامع را در مورد روش های تحلیل تکنیکال بیت کوین، به شما ارائه دادیم. با استفاده از این روش ها، شما می توانید نوسانات آینده بیت کوین را پیش بینی کنید و به کسب درآمد بالایی برسید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *