خرید و فروش بیت کوین (کسب درآمد از رمزارزی معتبر)

4

مقدمه‌ای بر بیت کوین

دنیا روز به روز در حال پیشرفت می باشد و این پیشرفت، روش های جدیدی را برای کسب درآمد، به وجود آورده است. در گذشته، فرصت های کسب درآمد تنها محدود به مشاغل حضوری بودند اما امروزه، شما می توانید با استفاده از کامپیوتر و یا موبایلِ خود در خانه، شروع به کسب درآمد کنید. یکی از روش های برتر برای کسب درآمد بالا، خرید و فروش بیت کوین است. در این مقاله قصد داریم تا ابتدا، تاریخچه پیدایش ارز دیجیتالِ بیت کوین را به شما توضیح دهیم و سپس، نحوه خرید و فروش اینترنتی این رمزارز را بیان نماییم. اگر شما هم قصد دارید تا اطلاعات خود را در زمینه روشِ کسبِ درآمدِ فوق، افزایش دهید، تا پایان همراه ما باشید.

ایده اولیه ابداع ارز دیجیتال، در سال 1992 شکل گرفت اما این ایده هیچگاه به مرحله عملیاتی نرسید.

1. پیدایش رمزارزی به نام بیت کوین

در سال 92 میلادی، دو شخص به نام های دورک و مونی، ایده اولیه ایجاد ارزی دیجیتال را ارائه دادند. پنج سال پس از این ایده اولیه، شخصی به نام آدام بک، نظریه دورک و مونی را ادامه داد و از پروتکل اثبات اجماع کار، برای توسعه این نظریه، استفاده کرد. طی سالهای بعد، اشخاص دیگری مانند وی دای، نیک زابو و هال فینی نیز، در زمینه تئوری ایجاد ارز مجازی، فعالیت هایی را انجام دادند اما هیچ کدام از آنها موفقیت محسوسی را کسب نکردند.

سرانجام در سال 2008، اولین پروژه بزرگ رمزارزی، با موفقیت آغاز شد. در این سال، ساتوشی ناکاموتو، ارز دیجیتال بیت کوین را به جهانیان معرفی کرد و آن را در شبکه بلاک چین قرار داد. هدف اولیه ایجاد بیت کوین، انجام معاملاتی نامحدود و مستقیم در سطح جهان بود.

بیت کوین در مدت زمانی کوتاه، شهرت بسیار بالایی را کسب نمود و ارزش آن نیز روز به روز افزایش یافت. امروزه بیت کوین ارزشمند ترین ارز دیجیتال موجود در جهان می باشد و کاربران بسیاری در فضای مجازی، از این رمزارز برای انجام فعالیت های گوناگون خود، استفاده می کنند.

2. معرفی مخترع ارزشمند ترین رمزارز جهان

همانگونه که در پاراگراف های قبل نیز بیان کردیم، ارز دیجیتال بیت کوین توسط ساتوشی ناکاموتو در سال 2008، ابداع گردید. تا به امروز، هیچکسی از هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو، آگاه نمی باشد و تنها احتمالاتی در این مورد وجود دارد. بعضی از اشخاص، احتمال می دهند که خالق ناشناس بیت کوین، هال فینی، دورین ناکاموتو و یا نیک زابو باشد. برخی دیگر نیز حدس می زنند که عبارتِ ساتوشی ناکاموتو، حروف اختصاری گروهی از سرمایه داران جهان را نشان می دهد که با همدیگر، بیت کوین را اختراع کرده اند.

در حال حاضر، ساتوشی ناکاموتو، صاحب 5 درصد از بیت کوین های استخراج شده است و به همین دلیل، این شخص ناشناس، سرمایه دار اصلی ارز دیجیتال بیت کوین نیز، به حساب می آید.

3. کاربرد بلاک چین بیت کوین 

هر رمزارز برای انجام تراکنش های خود، به یک بستر ایمن به نام بلاک چین نیاز دارد. برخی از رمزارز ها مانند بیت کوین، دارای بلاک چین اختصاصی می باشند اما برخی دیگر، از بستر بلاک چین سایر رمزارزها استفاده می کنند. بلاک چین، یک پلتفرمِ بلوک مانند است. در هر کدام از بلوک های این پلتفرم، اطلاعات مربوط به یکی از تراکنش های رمزارز بیت کوین، ذخیره می شود. این بلوک ها نیز پس از تکمیل اطلاعات، با استفاده از یک chain، به بلوک قبلی خود متصل می شوند.

4. روش های کسب درآمد از بیت کوین

روش های مختلفی برای کسب درآمد از رمزارز بیت کوین، وجود دارد. برخی از این روش ها عبارتند از؛ ذخیره بیت کوین، سرمایه گذاری بیت کوین و خرید و فروش بیت کوین. در این مقاله، مبحثِ مربوط به خرید و فروش بیت کوین را به صورت جامع به شما توضیح خواهیم داد.

خالق بیت کوین، از نام مستعار ساتوشی ناکاموتو استفاده می کند و هویت واقعی خود را تا به امروز، آشکار نکرده است.

5. خرید و فروش بیت کوین (ترید بیت کوین) چیست؟

خرید و فروش بیت کوین (ترید)، یکی از روش های بسیار موثر برای کسب درآمد از این ارز دیجیتال است. ارزش و قیمت بیت کوین در 24 ساعت شبانه روز در حال تغییر و نوسان می باشد. در روشِ ترید، شما باید خط روند نوسانات بیت کوین را پیدا کنید و بر اساس آن، به معامله بپردازید. یک تریدر موفق، بیت کوین را در پایین ترین حدِ قیمتی یک روند، خریداری می کند و در بالاترین حدِ قیمتی همان روند، به فروش می رساند. به عبارت دیگر، معامله گران از نوسانات قیمت بیت کوین برای خرید و فروش و کسب درآمد استفاده می کنند.

6. نحوه پیدا کردن خط روند و پیش بینی آینده بازار بیت کوین

در پاراگراف های قبل، روش های کسب درآمد از طریق خرید و فروش بیت کوین را به شما توضیح دادیم. در این بخش قصد داریم تا نحوه پیدا کردن خط روندِ بازار و پیش بینی ارزش بیت کوین در آینده را بیان نماییم. در مجموع، روش های پیش بینی ارزش بیت کوین، عبارت است از؛

6.1. تحلیل فاندامنتال 

اولین روشِ تحلیلِ بازارِ ارز دیجیتال، به منظور خرید و فروش بیت کوین و کسب درآمد، تحلیل فاندامنتال می باشد. فاندامنتال در زبان فارسی، به معنای پایه و بنیاد است. در تحلیل فاندامنتال، شما باید تاریخچه و پیشینه تمامی عوامل تاثیر گذار در تعیین قیمت آینده یک ارز دیجیتال را به دست آورید.

به عنوان مثال، در رمزارز بیت کوین، تریدر باید در مورد تاریخچه شکل گیری بیت کوین، میزان بیت کوین استخراج شده تا کنون و…، اطلاعات جامعی را به دست آورد. به عبارت دیگر، در تحلیل فاندامنتال، قیمت کنونی یک ارز دیجیتال به عنوان قیمت غیر واقعی آن در نظر گرفته می شود؛ چرا که احتمال افزایش یا کاهش این قیمت در هر لحظه ای وجود دارد.

نکته آخر اینکه، در تحلیل فاندامنتال، برای به دست آوردن اطلاعاتی دقیق، معمولا از اندیکاتور هایی مانندِ نسبتِ قیمت به ارزش، EPS و نسبتِ قیمت به درآمد، استفاده می شود.

بلاک چین، بستری ایمن برای انجام معاملات ارزهای دیجیتال می باشد.

6.2. تحلیل تکنیکال

دومین روشِ تحلیلِ بازارِ ارز دیجیتال، به منظور خرید و فروش بیت کوین و کسب درآمد، تحلیل تکنیکال می باشد. در تحلیل تکنیکال، از نمودار های مالی برای پیدا کردنِ خطِ روندِ ارزشِ یک ارز دیجیتال، استفاده می شود. به عنوان مثال، تریدر ها می توانند با بررسی روند صعودی یا نزولی رمزارز بیت کوین در گذشته، قیمت این رمزارز در آینده را پیش بینی نمایند. البته این پیش بینی کاملا دقیق نمی باشد، اما اطلاعات مفیدی را در اختیار معامله گران، قرار می دهد. همچنین، در روش تحلیل تکنیکال، از اندیکاتور های خاصی برای پیش بینی آینده بازار استفاده می شود. این اندیکاتور ها عبارتند از؛ اندیکاتور ایچیموکو، اندیکاتور RSI، اندیکاتور MACD و…

6.3. روش پرایس اکشن

سومین روشِ تحلیلِ بازارِ ارز دیجیتال، به منظور خرید و فروش بیت کوین و کسب درآمد، پرایس اکشن می باشد. در روش پرایس اکشن، از هیچ اندیکاتور یا نموداری برای پیش بینی ارزش آینده یک رمزارز، استفاده نمی شود. در این روش، اخبار مربوط به بازار های مالی و سخنرانی های افراد تاثیر گذار در این بازارها، به عنوان مبنای تحلیل و پیش بینی، مورد استفاده قرار می گیرند.

به عنوان مثال، برای خرید و فروش بیت کوین، مبنای پیش بینی در روش پرایس اکشن، دو مورد زیر خواهد بود؛ 1. اخبار مربوط به بازار ارز دیجیتال و 2. اخبار مربوط به سخنرانی های موسسان ارزهای دیجیتال.

تریدر های حرفه ای، با پیدا کردن خط روند بیت کوین بر روی نمودار، اقدام به معامله این رمزارز می کنند.

7. راهنمای گام به گامِ خرید و فروش بیت کوین

تا این قسمت از مقاله، با تاریخچه بیت کوین و روش های پیش بینی ارزش این رمزارز در آینده، آشنا شدیم. در این بخش قصد داریم تا نحوه خرید و فروش بیت کوین از طریق صرافی های ایرانی و خارجی را به شما توضیح دهیم.

7.1. مراحل خرید بیت کوین از طریق صرافی های ایرانی یا خارجی

برای خرید بیت کوین، مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید؛

7.1.1. ثبت نام در صرافی

در اولین مرحله از فرآیندِ خرید بیت کوین، شما باید در یک صرافی ایرانی یا خارجی، ثبت نام کنید. از آنجایی که کشور ایران، تحت تحریم های مالی قرار دارد، پیشنهاد می شود که در این مرحله، از صرافی های معتبر ایرانی کمک بگیرید (مرحله ثبت نام در صرافی، در هر دو فرآیندِ خرید و فروش بیت کوین، الزامی می باشد).

7.1.2. انجام فرآیند احراز هویت

در دومین مرحله از فرآیندِ خرید بیت کوین، شما باید مراحلِ احراز هویت خود را در صرافی انجام دهید. فرآیند احراز هویت در صرافی های ایرانی، با ارسال مدارک شناسایی و ویدیوی سلفی، به آسانی و در مدت زمانی کوتاه انجام می شود. در مقابل، احراز هویت در صرافی های خارجی، به دلیل تحریم های بین المللی، با پیچیدگی های خاصی مواجه است (مرحله احراز هویت، در هر دو فرآیندِ خرید و فروش بیت کوین، الزامی می باشد).

7.1.3. تعیین مقدارِ بیت کوینی که قصد خرید آن را دارید

در سومین مرحله از فرآیندِ خرید بیت کوین، شما باید مقدارِ بیت کوینِ مورد نظر خود، جهت خریداری را مشخص نمایید. در صرافی های خارجی، اگر فرآیند احراز هویت انجام نشود، محدودیتِ خاصی از نظر میزان خرید بیت کوین در هر روز، برای تریدر تعیین خواهد شد.

7.1.4. پرداخت هزینه خرید بیت کوین

در چهارمین مرحله، شما باید هزینه خریدِ این ارز دیجیتال از صرافی های آنلاین را پرداخت نمایید. در صرافی های ایرانی، پرداخت این هزینه از طریقِ تمامی کارت های بانکی، امکان پذیر می باشد. در مقابل، در صرافی های خارجی، شما باید هزینه خرید را از طریقِ کارت های بانکی بین المللی (مستر کارت، ویزا کارت و…)، پرداخت کنید.

7.1.5. تعیین کیف پول نرم افزاری یا سخت افزاری

در پنجمین مرحله از فرآیندِ خرید بیت کوین، شما باید آدرس یک کیف پول نرم افزاری یا سخت افزاری را در سایت صرافی وارد نمایید. این کیف پول، همانند حساب بانکی شما است و بیت کوین، به آن واریز خواهد شد.

7.1.6. دریافت بیت کوین در کیف پول

در آخرین مرحله نیز شما باید منتظر بمانید تا بیت کوینِ خریداری شده، به حسابِ کیف پولتان، واریز شود. این فرآیند معمولا بیش از چند دقیقه طول نمی کشد.

انجام فرآیند احراز هویت در صرافی های خارجی، دارای پیچیدگی های خاصی است.

7.2. مراحل فروش بیت کوین از طریق صرافی های ایرانی یا خارجی

در این قسمت، مراحل فروش بیت کوین از طریق صرافی های ایرانی یا خارجی را به شما توضیح خواهیم داد. این مراحل عبارتند از؛

7.2.1. ثبت نام در صرافی ایرانی یا خارجی

مرحله ثبت نام در صرافی، در هر دو فرآیندِ خرید و فروش بیت کوین، مشابه با یکدیگر است. بنابراین، همانند بخش قبل، فرآیند ثبت نام را انجام دهید.

7.2.2. انجام فرآیند احراز هویت 

مرحله انجام فرآیند احراز هویت، در هر دو حالتِ خرید و فروش بیت کوین، مشابه با یکدیگر است. بنابراین، فرآیند احراز هویت را همانند بخش قبل، انجام دهید.

7.2.3. ارسال بیت کوین از کیف پول به حساب صرافی

پس از ثبت نام و انجام فرآیند احراز هویت، شما باید آدرسِ کیفِ پولِ الکترونیکی صرافی را دریافت نمایید و مقدارِ بیت کوینِ دلخواه را از کیف پول خود، به کیف پول صرافی، انتقال دهید.

واریز وجه به حسابِ صرافی های خارجی و یا دریافت وجه از آنها، تنها از طریق حساب های بانکی بین المللی، امکان پذیر می باشد.

7.2.4. تایید دریافت بیت کوین توسط صرافی

در این مرحله از فروش بیت کوین، شما باید منتظر بمانید تا صرافی، واریز بیت کوین شما را تایید کند.

7.2.5. واریز وجه به حساب شما از طریق صرافی

پس از تایید صرافی مبنی بر دریافت بیت کوین، معادلِ ریالی یا دلاری این ارز دیجیتال، به حساب شما واریز خواهد شد. اگر این فرآیند را از طریقِ صرافی های ایرانی انجام دهید، هزینه فروش بیت کوین به حساب بانکی شما واریز خواهد شد. در مقابل، صرافی های خارجی، هزینه فروش را تنها به حساب هایی مانندِ مستر کارت یا ویزا کارت، واریز می کنند.

سخن پایانی 

در این مقاله، توضیحاتی جامع را در مورد فرآیند های خرید و فروش بیت کوین، به شما ارائه دادیم. شما می توانید این فرآیند ها را از طریق صرافی های ایرانی و یا صرافی های خارجی، انجام دهید. با این حال، به دلیل تحریم های بانکی، پیشنهاد می شود که برای انجام فرآیند های فوق، از صرافی های ایرانی، کمک بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *