روش های مختلف ارتکاب سرقت رایانه ای

فرهاد اکسچنج

گسترش استفاده از فضای مجازی و رشد روز افزون تکنولوژی، موجب شکل گیری جرائمی در این بستر شده است. جرائم رایانه ای در بستر اینترنت و با استفاده از روش های گوناگونی ارتکاب می یابد. متاسفانه سهولت ارتکاب جرائمی همچون سرقت رایانه ای موجب ایجاد ضرر و آسیب های گوناگونی برای کسانی که در معرض این جرم قرار می گیرند، شده است.

بنابراین با کسب اطلاعات بیشتر در خصوص روش های مختلف ارتکاب سرقت رایانه ای، می توان آگاهانه تر از فضای نامحدود مجازی استفاده کرد و از بروز خسارات اینچنینی جلوگیری نمود. در ادامه به توضیحات کاملی در خصوص روش های مختلف ارتکاب سرقت رایانه ای پرداخته شده است.

 

لینک های مفید:
صرافی آنلاین

 

سرقت رایانه ای چیست؟

قانون گذار در ماده 12 قانون جرائم رایانه ای به تعریف این جرم پرداخته است. به طور کلی باید گفت هر کس به صورت غیرمجاز داده های اطلاعاتی مربوط به اشخاص دیگر را برباید، مرتکب جرم سرقت رایانه ای شده است.

مجازات این جرم بسته به آنکه هنوز عین این داده ها و اطلاعات در دسترس صاحب آن قرار داشته باشد یا خیر، متفاوت است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، می توانید به مقاله مجازات جرم سرقت رایانه ای مراجعه کنید.

روش های مختلف ارتکاب این جرم

می توان گفت اصولا در جرم فیشینگ یا همان سرقت رایانه ای، بزه دیدگان خودشان مستقیما اطلاعات مهم و حساس خود را در دسترس سارق قرار می دهند. این امر ممکن است از طریق درگاه های بانکی جعلی، ایمیل هایی که حاوی لینک های برای ورود به وب سایت هستند و مواردی از این دست انجام گیرد که در ادامه به صورت مجزا به آن ها می پردازیم.

جعل وب سایت:

مجرم با ایجاد یک وب سایت جعلی مشابه وب سایت اصلی، اطلاعات کاربران را جمع آوری می کند. توجه داشته باشید که ممکن است آدرس وب سایت جعلی در یک حرف یا  تنها در دامنه با آدرس وب سایت اصلی تفاوت داشته باشد.

 

لینک های مفید:
خرید بیت کوین

 

سرقت رایانه ای

درگاه های پرداخت

گاه پیش می آید که مجرم یک وب سایت برای فروش محصولات یا مواردی از این دست راه اندازی کرده و در هنگام ورود کاربر به درگاه های پرداخت اطلاعات بانکی او را به سرقت ببرد. بنابراین سعی کنید تنها از وب سایت های معتبر برای خرید استفاده نمایید.

فیشینگ تلفنی

مجرم ممکن است با شما تماس گرفته و ادعا کند که از موسسه، اداره و یا بانکی در حال برقراری ارتباط با شماست و اطلاعات شما را نیاز دارد. در این شرایط از شما درخواست می کند که اطلاعاتتان را بیان کنید یا شماره حساب و رمز خود را در اختیار او قرار دهید.

وای فای عمومی

حتما شما هم به رستوران ها، پاساژ ها و به طور کلی امکان عمومی مراجعه کرده اید که وای فای رایگان در اختیار مشتریان خود قرار می دهند. در صورتی که این وای فای ها فاقد هویت باشند، می توانند اطلاعات شما را در معرض خطر سرقت قرار دهند.

ارسال ایمیل

در این روش مجرم با ارسال یک ایمیل حاوی لینکی برای ورود به وب سایتی که از قبل برای جمع آوری اطلاعات کاربران راه اندازی شده است، اطلاعات شما را به سرقت می برد. بنابراین بسیار نسبت به ایمیل های ناشناس و یا تبلیغاتی حساس باشید.

در بالا به توضیحات اجمالی در خصوص روش های مختلف ارتکاب فیشینگ یا همان سرقت رایانه ای پرداخته شده است. دقت کنید که روش های ارتکاب این جرم به موارد بالا محدود نمی شوند و ممکن است روش های دیگری را هم شامل شوند.

نویسنده: ملیکا اثنی عشری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *