سرقت هویت

فرهاد اکسچنج

منظور از سرقت هویت چیست؟

یکی از راهکارهای سوءاستفاده در فضای مجازی، استفاده از هویت اشخاص دیگر و به اصطلاح جعل هویت می باشد. انگیزه های متعددی برای انجام این جرم وجود دارد که یکی از آن ها کلاهبرداری اینترنتی است. البته نمی توان گفت که این تنها انگیزه سرقت هویت در فضای مجازی می باشد.

 

لینک های مفید:
صرافی آنلاین

 

در برخی موارد، شاهد آن هستیم که اشخاص، صفحاتی با هویت ایفلوئنسرهای فضای مجازی می سازند و خود را با هویت آن ها معرفی می کنند. شاید بتوان گفت که گاهی انجام این اعمال به علت مشکلات روانی بوده و حتی کسب سود نیز مدنظر سارق هویت نیست. اما سرقت هویت به صورت دقیق به چه معناست؟

مفهوم سرقت هویت

اگر بخواهیم یک معنای کلی از مفهوم سرقت هویت ارائه دهیم باید بگوییم سرقت هویت در واقع به معنای استفاده عامدانه از هویت شخص دیگری می باشد. همانطور که در مقدمه بحث هم گفته شد، سرقت هویت دلایل متعددی دارد که مهم ترین آن ها سوءاستفاده های مالی یا بهره مندی از سایر مزایایی است که جعل هویت برای جاعل به ارمغان می آورد.

این امر می تواند برای صاحب اصلی هویت، تبعات قانونی فراوانی را به دنبال داشته باشد. در جعل هویت اصولا اطلاعات شخصی، مالی، حساب بانکی، ایمیل و مواردی از این دست به روش های گوناگون در دسترس سارق قرار گرفته و با استفاده از آن ها به اهداف خود دست می یابد.

روش های رایج سرقت هویت

فیشینگ: بسیاری از ما بی تفاوت از کنار ایمیل ها یا لینک هایی که از ما اطلاعات هویتی و یا اطلاعات حساب بانکی مان را می خواهند، می گذریم. در واقع بدون کسب اطلاع از آنکه این لینک ها تا چه اندازه قابل اعتماد و معتبر هستند، خودمان اطلاعات شخصی، حساب های کاربری و یا حساب بانکی خود را در اختیار سارقین هویت قرار می دهیم.

 

لینک های مفید:
خرید بیت کوین

 

هک سیستم: کارشناسان شبکه تاکید می کنند که بر روی سیستم هایتان آنتی ویروس اورجینال نصب کنید و همیشه آن را به روز نگه دارید. یکی از دلایل این امر آن است که کلاهبرداران نتوانند به اطلاعات شما از طریق ضعف امنیتی حسابتان دسترسی پیدا کنند.

بد افزارها: سودجویان و سارقین هویت، می توانند از طریق بد افزارها، شما را به نصب یک نرم افزار ترغیب کرده و سپس از این طریق اطلاعات شما را به سرقت ببرند.

حتی موارد بسیاری وجود داشته که کلاهبرداران از طریق کافی نت ها و یا در قالب سایت های جعلی، اقدام به جمع آوری اطلاعات کاربران کرده اند. بنابراین از ورود اطلاعات خود در سیستم هایی که با آن ها آشنایی ندارید، امتناع کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه جلوگیری از سرقت هویت می توانید مقاله نحوه حفظ امنیت در سیستم های کامپیوتری را مطالعه نمایید.

نویسنده: ملیکا اثنی عشری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *