فیشینگ از طریق ارسال ایمیل

فرهاد اکسچنج

فیشینگ از طریق ارسال ایمیل چیست؟

حتما برای شما هم پیش آمده که برای دسترسی های متعددی که در فضای مجازی وجود دارند، از ارسال رزومه های کاری گرفته تا ثبت نام در یک کلاس یا موسسه، از آدرس ایمیل خود استفاده کنید. در واقع این روزها ایمیل مانند شماره تماس یا آدرس محل سکونت اشخاص در موارد متعددی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

لینک های مفید:
خرید بیت کوین

 

با توجه به این امر، امکان سوءاستفاده از آن نیز بسیار محتمل است. از مهم ترین جرائمی که در این خصوص انجام می گیرد، می توان به فیشینگ از طریق ارسال ایمیل اشاره کرد. در ادامه به توضیحات کاملی در خصوص جرم فیشنیگ از طریق ارسال ایمیل می پردازیم.

فیشینگ از طریق ارسال ایمیل چگونه انجام می گیرد؟

به طور کلی فیشینگ یا کلاهبرداری رایانه ای از روش های متعددی انجام می گیرد که یکی از معروف ترین آن ها ارسال ایمیل است. در این روش، هکر یک ایمیل برای قربانی ارسال کرده که اغلب در آن هویت شخص دیگری را جعل می کند. به این صورت که مثلا ادعا می کند از طرف بانک، موسسه معتبر و یا حتی از جانب دوستان یا محل کارتان با شما در ارتباط است.

البته ممکن است از تبلیغات وسوسه کننده و یا برعکس ایمیل هایی حاوی مطالب نگران کننده نیز استفاده شود. این موارد بدین منظور ارسال می شوند تا قربانی را تحریک کنند که لینک مخربی را باز کرده یا اطلاعات شخصی خود را برای کلاهبردار ارسال کند.

بنابراین به هیچ عنوان اطلاعات شخصی خود را در قالب ایمیل برای کسی ارسال نکنید و از باز کردن لینک های مشکوک خودداری نمایید. اگر به طور مثال از جانب بانک، موسسه یا دانشگاه برای شما ایمیلی ارسال شده بود خودتان به طور مستقیم تماس گرفته و در خصوص محتوای ایمیل ارسالی جویا شوید.

فرهاد اکسچنج

مجازات کلاهبرداری رایانه ای از طریق ارسال ایمیل

فیشینگ از طریق ارسال ایمیل در کشور ما به عنوان جرم کلاهبرداری رایانه ای شناخته می شود. در واقع این جرم تمام ارکان جرم کلاهبرداری رایانه ای را که در ماده 13 قانون جرائم رایانه ای آورده شده، شامل می شود.

مجازات جرم فیشینگ از طریق ارسال ایمیل مطابق با ماده 67 قانون تجارت الکترونیک شامل سه مورد می باشد. اول آنکه مجرم موظف است اموال را به صاحب آن بازگرداند. همچنین به حبس از یک تا سه سال و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که از آن کلاهبرداری انجام داده، محکوم خواهد شد.

 

لینک های مفید:
صرافی آنلاین

 

برای ثبت شکایت در خصوص جرم کلاهبرداری رایانه ای باید به دادسرای جرائم رایانه ای مراجعه کنید و یا از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی برای ثبت شکایت خود اقدام کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید مقاله نحوه ثبت شکایت از جرم کلاهبرداری اینترنتی را مطالعه نمایید.

نویسنده: ملیکا اثنی عشری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *