فیشینگ از طریق جعل وب سایت

فرهاد اکسچنج

فیشینگ از طریق جعل وب سایت

از آنجایی که دنیای مجازی هر روز بیش از پیش در زندگی ما رخنه می کند، بخش زیادی از عرضه کالا و خدمات از طریق اینترنت و یا اپلیکیشن های گوناگون انجام می گیرد. بنابراین عده ای نیز در فکر سوء استفاده از این فضا هستند که یکی از موارد بسیار شایع در این زمینه، جعل وب سایت می باشد.

 

لینک های مفید:
خرید بیت کوین

 

در واقع هکر ها با ایجاد یک وب سایت و درگاه جعلی اطلاعات کاربران را به سرقت برده و از آن ها سوءاستفاده می کنند. باید گفت که در این روش کاربر با میل و اختیار خود اطلاعاتش را در اختیار هکر قرار می دهد. در ادامه به توضیحات کاملی در خصوص فیشینگ از طریق جعل وب سایت می پردازیم.

فیشینگ از طریق جعل وب سایت

حتما برای شما هم پیش آمده که لینک هایی در قالب ایمیل یا پیامک و یا به طرق دیگری برایتان ارسال شود. اصولا در این موارد اشخاص با رفتار های شتاب زده اقدام به باز کردن لینک و یا درج اطلاعات می کنند. البته در اغلب موارد این لینک ها به همراه مطالب جذاب، فریبنده و یا نگران کننده برای اشخاص ارسال می شوند.

در این لینک ها غالبا اینطور بیان می شود که از جانب بانک، موسسه یا مواردی از این دست موردی برای پیگیری و بررسی ارسال شده است. همچنین ممکن است از شما خواسته شود اطلاعات شخصی خود را ارسال کرده یا اطلاعات بانکی خود را در درگاه این سایت های تقلبی وارد کنید.

به غیر از موارد بالا امکان دارد که تبلیغاتی در خصوص تورهای مسافرتی ارزان قیمت یا وام های بانکی کم بهره ارسال شده که کاربر را تشویق به باز کردن لینک نماید. در این شرایط بدون رفتارهای شتاب زده، آرامش خود را حفظ کرده و تا قبل از اطمینان از امن بودن لینک یا وب سایت مورد نظر هیچ اقدامی نکنید.

در اغلب موارد این وبسایت ها با وب سایت اصلی در یک حرف یا صرفا در دامنه متفاوت هستند. بنابراین هوشیاری اشخاص برای تشخیص سایت معتبر از سایت های جعلی ضروری است.

لازم به ذکر است، وظیفه رسیدگی به شکایات صورت گرفته در خصوص جرائمی که به جعل وبسایت مربوط می شوند بر عهده ی دادسرای جرائم رایانه ای می باشد.

فرهاد اکسچنج

مجازات جرم فیشینگ از طریق جعل وب سایت

فیشینگ از طریق جعل وب سایت نیز مانند فیشینگ از طریق ارسال ایمیل، جرم کلاهبرداری رایانه ای محسوب می شود. بنابراین برای اطلاع از میزان مجازات این جرم باید به ماده 13 قانون جرائم رایانه ای مراجعه کنیم.

 

لینک های مفید:
صرافی آنلاین

 

مطابق با این ماده مجازات جرم کلاهبرداری رایانه ای شامل حبس از یک تا سه سال، پرداخت جزای نقدی معادل مالی که از آن کلاهبرداری انجام شده و بازگرداندن اموال به صاحب آن می باشد. اما برای ثبت شکایت از این جرم باید به کدام مرجع قانونی مراجعه کنیم؟ برای اطلاع از این امر می توانید مقاله نحوه ثبت شکایت از جرم کلاهبرداری اینترنتی را مطالعه نمایید.

نویسنده:ملیکا اثنی عشری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *