قانون رمز ارز در ایران

فرهاد اکسچنج

یکی از مباحثی که در سال های اخیر مورد توجه اقشار مختلف جامعه قرار گرفته و با اقبال عمومی مواجه شده، رمز ارزها هستند. با وجود آنکه این روزها بازار خرید و فروش رمزارزهای مختلف بسیار داغ است اما کمتر کسی در خصوص قوانین مربوط به این سرمایه های با ارزش آشنایی دارد.

 

لینک های مفید:
خرید بیت کوین

 

هر چند که صرافی های مختلفی در ایران اقدام به خرید و فروش رمز ارزهای متعدد موجود در بازارهای جهانی می کنند اما در خصوص قوانین رمز ارزها در ایران صحبت شفافی به میان نمی آید. به همین علت در ادامه به توضیحات کاملی در خصوص قانون رمز ارز در ایران می پردازیم.

قوانین مربوط به خرید و فروش ارزهای دیجیتال در ایران

مبحث کلی قوانین مربوط به خرید و فروش رمز ارزها در ایران را می توان به دو بخش جزئی تر تقسیم بندی کرد. در ابتدا به نظریات بانک مرکزی در خصوص خرید و فروش رمز ارزها می پردازیم. طبق گفته بانک مرکزی خرید و فروش ارزهای دیجیتال در ایران ممنوعیتی نداشته اما صدور و انتشار آن در اختیار توسعه دهندگان آن است.

بنابراین بانک مرکزی در این میان نه نقشی و نه مسئولیتی می پذیرد. همچنین استفاده از ارزهای دیجیتال به عنوان ابزاری برای پرداخت ممنوع است، به این معنا که شما نمی توانید در مقابل خرید یک کالا یا دریافت یک خدمت به عنوان هزینه و دستمزد، ارز دیجیتال بپردازید.

لازم به ذکر است که خرید و فروش این رمز ارزها باید از طریق صرافی هایی که دارای مجوز از سمت بانک مرکزی هستند، صورت گیرد. تا اینجا در خصوص مهم ترین ضوابط بانک مرکزی نکات لازم را ارائه کردیم اما آیا قوه مقننه قانون یا قوانینی در خصوص خرید و فروش رمزارزها تصویب کرده است؟

 

لینک های مفید:
صرافی آنلاین

 

در پاسخ به این سوال باید گفت هیچ قانون واضح و روشنی از جانب قوه مقننه در خصوص ارزهای دیجیتال به تصویب نرسیده است. در واقع قانون در خصوص رمز ارزها ساکت است، بنابراین می توانیم به ماده 2 قانون مجازات اسلامی مراجعه کنیم.

براساس ماده دو قانون مجازات اسلامی: “هر رفتاری اعم از فعل یا ترک فعل که در قانون برای آن مجازات تعیین شده است جرم محسوب می شود.” پس نتیجتا با توجه به این ماده اگر قانون در خصوص موردی سکوت اختیار کرده باشد، جرم محسوب نمی شود.

رمز ارز

به همین علت خرید و فروش ارزهای دیجیتال در ایران مجازاتی در پی نداشته و جرم محسوب نمی شود. تا اینجا در خصوص قوانین مربوط به ارزهای دیجیتال نکات لازم را ارائه کردیم اما برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تاثیرات بلاک چین بر حقوق می توانید مقاله ما را در این خصوص مطالعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *