نحوه حفظ امنیت در سیستم های کامپیوتری

فرهاد اکسچنج

چگونه در سیستم های کامپیوتری، امنیت اطلاعات شخصی و مالی خود را حفظ کنیم؟

مبحث مشترکی که در تمام مقالات گذشته به آن پرداخته شد آن است که بسیاری از مشکلاتی که در زمینه جرائم رایانه ای برای کاربران به وجود می آیند، نتیجه عدم رعایت نکات ایمنی و ناآگاهی از این موارد می باشد.

در واقع حفظ امنیت سیستم های کامپیوتری حتی می تواند از به وجود آمدن بسیاری از موارد حقوقی و قانونی برای کاربران جلوگیری کند. بنابراین در ادامه به بیان برخی از مواردی که توجه به آن ها از بروز مشکلات حقوقی برای کاربران تا حد زیادی پیشگیری می کند، می پردازیم.

اهمیت حفظ امنیت سیستم های کامپیوتری

هر چند که این موارد از حوزه علم حقوق خارج بوده و تبعا اینطور تصور می شود که احتمالا از حوزه بحث ما خارج هستند. اما از آن جهت که پیشگیری بهتر از درمان است، تصمیم گرفتیم که به بیان مواردی هر چند مختصر در خصوص نحوه حفظ امنیت سیستم های کامپیوتری بپردازیم تا از بروز جرائمی مانند کلاهبرداری رایانه ای، سرقت رایانه ای، دسترسی به اطلاعات شخصی و مواردی از این دست جلوگیری شود.

 

لینک های مفید:
خرید بیت کوین

 

شاید به نظر شما کار پیچیده ای به نظر برسد اما واقعیت آن است که با انجام چند عمل ساده می توانید از بروز مشکلاتی که ممکن است در این زمینه برای شما ایجاد شود پیشگیری کنید. در ادامه به بیان چند مورد از مهم ترین روش های حفظ امنیت سیستم های کامپیوتری می پردازیم.

امنیت

روش های حفظ امنیت سیستم های کامپیوتری

همانطور که بالاتر گفته شد برای حفظ امنیت در فضای سایبر و سیستم های کامپیوتری راهکارهای ساده ای وجود دارد. مواردی که در ادامه بیان می کنیم تنها نمونه هایی از این راهکارها بوده و روش های حفظ امنیت سیستم های کامپیوتری به این موارد محدود نمی شوند.

ا- نصب آنتی ویروس: آنتی ویروس ها یکی از کارآمد ترین مواردی هستند که می توانند از آلوده شدن سیستم شما به ویروس ها و تروجان ها جلوگیری کنند. بنابراین لازم است یک آنتی ویروس اورجینال و فعال روی سیستم خود نصب کرده باشید. همچنین در خصوص به روز بودن این آنتی ویروس اطمینان حاصل کرده و آپدیت های لازم را روی آن انجام دهید.

2- به روز کردن نرم افزارها و برنامه های موجود در سیستم: اصولا ارائه کنندگان نرم افزار و برنامه ها در گذر زمان آپدیت هایی برای ارتقاء سطح امنیت نرم افزارها در مقابل تهدیدات موجود ارائه می کنند. در صورتی که به صورت مداوم اقدام به آپدیت نرم افزارها و برنامه های سیستم خود نمایید، می توانید از این امکانات بهره مند شوید.

3- فایروال: فایروال ها می توانند از نصب برنامه های مخرب در رایانه یا سیستم شما ممانعت به عمل آورند. بنابراین همیشه زمانی که با سیستم کار می کنید از روشن بودن فایروال اطمینان حاصل کنید.

4- تهیه کپی از داده های ضروری: برای حفظ امنیت داده های مهم و ضروری خود به بهترین شکل، بهتر است از آن ها یک فایل تهیه و نگهداری کنید. در این شرایط می توانید از داده های خود حفاظت نمایید.

 

لینک های مفید:
صرافی آنلاین

 

5- لینک های ناشناس: حتما شما هم با تبلیغات فراوانی که از طریق فضای مجازی انجام می گیرد، رو به رو شده اید. بسیاری از این لینک ها مخرب هستند و می توانند باعث ایجاد مشکلات فراوانی شوند. بنابراین فریب این لینک ها را نخورید.

6- دستگاه خود را اسکن کنید: با اسکن کردن دستگاه می توانید از تمام تهدیدات موجود در سیستم خود آگاهی پیدا کنید. همچنین اگر از یک آنتی ویروس مطمئن استفاده کنید می توانید این موارد را از بین ببرید.

به غیر از موارد گفته شده در بالا، نکات مهم دیگری نیز وجود دارند که در زمینه حفظ امنیت سیستم های کامپیوتری می توانند به کار گرفته شوند که بیان آن ها از حوصله بحث ما خارج است.

 

آشنایی بیشتر با پلیس فتا

نویسنده: ملیکا اثنی عشری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *