نحوه خرید و فروش اتریوم

8

نحوه خرید و فروش اتریوم

بازار ارزهای دیجیتال، طی سال های اخیر به یکی از بازارهای بزرگ مالی تبدیل شده است. کاربران این بازار می توانند از روش های مختلفی مانندِ ذخیره، سرمایه گذاری و یا معامله رمزارز، به کسب درآمد بالایی برسند. یکی از ارزشمند ترین توکن های موجود در بازار ارزهای دیجیتال، اتریوم نام دارد. اتریوم پس از بیت کوین، بالاترین ارزش را از نظر قیمتی به خود اختصاص داده است و به همین دلیل، از اعتبار بالایی برخوردار می باشد. در این مقاله قصد داریم تا توضیحاتی جامع را در مورد خرید و فروش اتریوم، به شما ارائه دهیم. اگر شما هم علاقه دارید تا وارد دنیای معامله رمزارزها شوید، تا پایان با ما همراه باشید.

اتریوم، یکی از محدود بلاک چین هایی است که در آن، استفاده از قراردادهای هوشمند، امکان پذیر می باشد.

1. اتریوم چیست؟

اتریوم، یک شبکه بلاک چین (Block chain) غیر متمرکز می باشد که استفاده از قراردادهای هوشمند را برای کاربران خود، امکان پذیر کرده است. بلاک چین اتریوم، از رمزارز اتر برای انجام تراکنش های مالی خود، استفاده می کند. البته این شبکه بلاک چینِ غیر متمرکز، تنها به یک بستر انجام تراکنش های مالی محدود نمی شود و قابلیت های دیگری نیز دارد.

به عنوان مثال، انتخاباتِ ریاست جمهوری یک کشور را در نظر بگیرید. شبکه بلاک چین اتریوم، می تواند فرآیند های مربوط به این انتخابات را بدون دخالت هیچ انسانی، انجام دهد. بدین ترتیب، احتمال وقوع تخلفات انتخاباتی، به حداقل می رسد.

به عنوان مثالی دیگر، NFT ها را در نظر بگیرید. ان اف تی ها، توکن هایی غیر قابل معاوضه هستند که برای حفظ حق صاحب یک اثر (عکس، موسیقی، فیلم و…) مورد استفاده قرار می گیرند. خرید و فروش این توکن ها، تنها از طریق بلاک چین هایی که از قرارداد های هوشمند پشتیبانی می کنند، امکان پذیر است. بنابراین، شما می توانید از بلاک چین اتریوم، برای معامله NFT ها نیز استفاده نمایید.

شبکه بلاک چین اتریوم، برای انجام تراکنش های مالی، از رمزارز اتر، استفاده می کند.

2. قیمت اتریوم

کسانی که قصد خرید و فروش اتریوم را دارند، باید از قیمت این رمزارز دائما مطلع باشند. قیمت اتریوم در 24 ساعت شبانه روز در حال نوسان است. به همین دلیل شما باید در هنگام معامله، ابتدا این نوسانات را در نظر بگیرید و سپس اقدام نمایید. یکی از بهترین نرم افزار های مشاهده قیمت ارزهای دیجیتال، Trading View نام دارد. با استفاده از این نرم افزار، شما می توانید قیمت اتریوم را به صورت لحظه ای مشاهده نمایید و با دید بهتری معاملات خود را انجام دهید.

3. آیا قیمت اتریوم در آینده افزایش خواهد یافت؟

همانگونه که در پاراگراف قبل نیز بیان کردیم، قیمت اتریوم در 24 ساعت شبانه روز در حال نوسان است. به همین دلیل، پیش بینی قیمت آن در آینده، به آموزش اصولی و تجربه ای بالا، نیاز دارد. در بخش های بعد، توضیحات کامل تری را راجع به خرید و فروش اتریوم و پیش بینی قیمت این رمزارز در آینده، به شما ارائه خواهیم داد.

4. نحوه پیش بینی قیمت اتریوم در آینده

روش های مختلفی برای پیش بینی قیمت اتریوم در آینده وجود دارد. تریدر های حرفه ای معمولا از چند روشِ پیش بینی به صورت همزمان استفاده می کنند تا دقیق ترین نتیجه را به دست آورند.

در این بخش از مقاله، انواع روش های پیش بینی قیمت اتریوم در آینده را به شما توضیح خواهیم داد. این روش ها عبارتند از؛ تحلیل تکنیکال، تحلیل فاندامنتال، تحلیل سنتیمنتال و تحلیل پرایس اکشن.

استفاده از تحلیل تکنیکال برای پیش بینی قیمت اتریوم

در مبحثِ خرید و فروش اتریوم، اولین روشی که برای پیش بینی ارزش این رمزارز در آینده، به شما معرفی خواهیم کرد، تحلیل تکنیکال نام دارد. در روش تحلیل تکنیکال، نوسان های قیمت اتریوم بر روی نمودار، به عنوان ملاک پیش بینی، مورد استفاده قرار می گیرند. البته تریدر ها در تحلیل تکنیکال، معمولا با استفاده از الگوهایی خاص، به تجزیه و تحلیل نمودار می پردازند و این الگوها، فرآیند پیش بینی را آسان تر می کنند.

الگوهای موجود در تحلیلِ تکنیکالِ رمزارزهایی مانند اتریوم، به وسیله آگاهی از رفتارهای تکراری معامله گران در بازار، ساخته می شوند. به عنوان مثال، الگوی “دو قله”، نشان دهنده ورود فروشندگان به بازار و کاهش قیمت اتریوم می باشد و الگوی “دو دره”، عکس موضوع فوق را نشان می دهد.

همچنین، شما می توانید برای تحلیل الگو های تکنیکال، از اندیکاتور های مختلفی نیز استفاده کنید. این اندیکاتور ها، فرآیند تحلیل را دقیق تر انجام می دهند.

در مجموع، برای اینکه تریدرها بتوانند تحلیل تکنیکال اتریوم را به صورت حرفه ای انجام دهند، باید با پارامتر های زیر آشنایی داشته باشند؛

  • آشنایی با انواع کندل ها و الگو ها
  • آشنایی با انواع خطوط مقاومت و حمایت
  • آشنایی با انواع روند های صعودی و نزولی
  • توانایی تجزیه و تحلیل نمودار از نظر میزان عرضه و تقاضا
  • آشنایی با انواع اندیکاتور های تحلیل تکنیکال

در تحلیل تکنیکال اتریوم، برای پیش بینی نوسانات قیمتی این رمزارز، از نمودار های مالی و الگو های پرتکرار استفاده می شود.

استفاده از تحلیل فاندامنتال برای پیش بینی قیمت اتریوم

در مبحثِ خرید و فروش اتریوم، دومین روشی که برای پیش بینی ارزش این رمزارز در آینده، به شما معرفی خواهیم کرد، تحلیل فاندامنتال نام دارد. در تحلیل فاندامنتال، به جای استفاده از نوسانات گذشته اتریوم، از ویژگی های بنیادی این رمزارز استفاده می شود. در این نوع تحلیل، اتریوم دارای یک ارزش ذاتی می باشد اما قیمت واقعی این رمزارز ممکن است از ارزش ذاتی، کمتر یا بیشتر باشد. به عنوان مثال، اگر ارزش ذاتی اتریوم از قیمت کنونی آن بالاتر باشد، پیش بینی می شود که قیمت کنونی، در مدت زمانی کوتاه به ارزش ذاتی خود باز گردد. در چنین شرایطی پیشنهاد می شود که معامله گران وارد بازار شوند و اقدام به خرید اتریوم نمایند.

همچنین، در تحلیل تکنیکال اتریوم، شما باید با پارامترهای مختلفی آشنا باشید تا بتوانید، بهترین عملکرد خود را به اجرا بگذارید. این پارامترها عبارتند از؛

هزینه های زیرساختی برای ابداع اتریوم

نسبتِ ارزشِ بازار به ارزش تراکنش های کنونی اتریوم (شاخصNVT )

آخرین نوسانات اتریوم (شاخص RV)

نسبت حجم کلی بازار به شاخص RV (شاخصMVRV )

قیمت واقعی اتریوم و ارزش ذاتی آن (شاخص S2F)

استفاده از تحلیل سنتیمنتال برای پیش بینی قیمت اتریوم

در مبحثِ خرید و فروش اتریوم، سومین روشی که برای پیش بینی ارزش این رمزارز در آینده، به شما معرفی خواهیم کرد، تحلیل سنتیمنتال (احساسات) نام دارد. تحلیل سنتیمنتال، از طریقِ ارزیابی احساساتِ معامله گرانِ بازارِ ارزهای دیجیتال، انجام می شود. معمولا تریدرها (به غیر از تریدرهای حرفه ای)، در دو حالت به صورت احساساتی عمل می کنند؛ 1. کاهش شدید قیمت یک ارز دیجیتال و 2. افزایش شدید قیمت یک ارز دیجیتال. در حالت اول، اکثر تریدرها سریعاً اقدام به فروشِ ارز دیجیتال خود می کنند و در حالت دوم نیز معامله گران برای جا نماندن از بازار، حجم بالایی از یک ارز دیجیتال را خریداری می نمایند. در هر دو حالتِ فوق، معمولا تریدرهای مبتدی متحمل ضرر می شوند اما تریدرهای با تجربه و حرفه ای، از تصمیم های احساساتی سایر معامله گران به بهترین شکل ممکن، استفاده می کنند و سود بالایی را به دست می آورند. در مجموع، شاخص های مورد استفاده در تحلیل سنتیمنتال، عبارتند از؛

شاخص طمع در هنگام افزایش شدید قیمت

شاخص ترس در هنگام افت شدید قیمت

استفاده از تحلیل پرایس اکشن برای پیش بینی قیمت اتریوم

در مبحثِ خرید و فروش اتریوم، آخرین روشی که برای پیش بینی ارزش این رمزارز در آینده، به شما معرفی خواهیم کرد، تحلیل پرایس اکشن نام دارد. در تحلیل پرایس اکشن، نمودار های مالی، نقشی را در پیش بینی قیمت آینده یک رمزارز ایفا نمی کنند و تمامی تحلیل ها بر اساس اخبار مرتبط با بازارِ ارزهای دیجیتال، انجام می شود. بگذارید تا با یک مثال، روش تحلیل پرایس اکشن را واضح تر به شما توضیح دهیم؛

در سال 2022 میلادی، ایلان ماسک سخنانی مثبت را در رابطه با رمزارز دوج کوین، بیان کرد. از آنجایی که ایلان ماسک، شخصیتی بسیار بزرگ و تاثیر گذار در بازار های مالی می باشد، سخنان او در حمایت از دوج کوین، قیمت این ارز دیجیتال را به شدت، افزایش داد. تریدرهای حرفه ای، تمامی سخنرانی های افراد تاثیر گذار را به دقت بررسی می کنند و بر اساس آن، اقدام به خرید یا فروش یک رمزارز می نمایند. در مجموع، پارامتر های موثر در روش پرایس اکشن، عبارتند از؛

خبرهای مرتبط با بازارهای مالی (به خصوص بازار رمزارزها)

سخنان افراد تاثیرگذار در مورد بازارهای رمزارزی

در روش پرایس اکشن، برای پیش بینی قیمت اتریوم، از تحلیل سخنان شخصیت های برجسته و تاثیرگذار در بازار رمزارزها، استفاده می‌شود.

5. نحوه خرید و فروش اتریوم

شما برای خرید و فروش اتریوم، باید از یک صرافی ارز دیجیتال معتبر (ایرانی یا خارجی) استفاده نمایید. صرافی هایی مانند بایننس، کوکوین، هات بیت و کوین بیس، از جمله صرافی های معتبر خارجی هستند که شما می توانید برای انجام معاملات رمزارزی خود، به آنها اعتماد کنید اما استفاده از این صرافی ها، با یک مشکل بزرگ مواجه است؛ تحریم های سازمان ملل متحد علیه ایران.

متاسفانه به دلیل تحریم های مالی، اکثر صرافی های معتبر خارجی، از ارائه خدمات خود به کاربران ایرانی، خودداری می کنند و به همین دلیل، معامله گران در هنگام استفاده از این صرافی ها، با چالش های متعددی مواجه می شوند.

در مقابل، برای استفاده از صرافی های ایرانی، شما با مشکلات تحریم های مالی روبرو نخواهید شد و به همین دلیل، طی کردنِ مراحلِ استفاده از خدماتِ آنها بسیار آسان است. در ادامه این مطلب، نحوه استفاده از صرافی های خارجی و ایرانی برای خرید و فروش اتریوم را به شما توضیح خواهیم داد.

استفاده از صرافی های خارجی برای خرید و فروش اتریوم

همانگونه که در پاراگراف قبل نیز توضیح دادیم، استفاده از صرافی های خارجی به دلیل تحریم های مالی، به تریدر های ایرانی پیشنهاد نمی شود. با این وجود، اگر قصد دارید تا از خدمات این صرافی ها استفاده کنید، مراحل زیر را به ترتیب، انجام دهید؛

انجام مراحل اولیه ثبت نام

در اولین مرحله از فرآیند خرید و فروش اتریوم توسط صرافی های خارجی، شما باید ثبت نام اولیه خود را انجام دهید. در این مرحله، اطلاعاتی مانند اسم، فامیل، ایمیل شخصی، شماره موبایل و…، از شما اخذ خواهد شد. البته، از آنجایی که صرافی های خارجی از شماره موبایل های ایرانی پشتیبانی نمی کنند، استفاده از یک شماره موبایل مجازی و خارجی، ضروری می باشد.

انجام مراحل احراز هویت

در دومین مرحله از فرآیند خرید و فروش اتریوم توسط صرافی های خارجی، شما باید پروسه احراز هویت خود در سایت صرافی را انجام دهید. برای انجام این پروسه، ارائه یک مدرک شناسایی، الزامی می باشد. البته، صرافی های خارجی، مدارک شناسایی کاربران ایرانی را به عنوان مدارکی معتبر تشخیص نمی دهند و آنها را قبول نمی کنند. با این حال، شما می توانید در اکثر صرافی های خارجی، معاملات خود را تا حد مشخصی، بدون طی کردنِ فرآیند احراز هویت انجام دهید.

انجام فرآیند خرید یا فروش اتریوم

در سومین مرحله از فرآیند خرید و فروش اتریوم توسط صرافی های خارجی، شما باید مقدارِ اتریومِ مورد نظر خود برای خرید یا فروش را در سایت صرافی وارد نمایید. اگر قصد خرید اتریوم را داشته باشید، لازم است تا هزینه خرید را از طريق حساب های بین المللی، به حساب صرافی واریز نمایید تا اتریوم خریداری شده، به حساب کیف پولتان، واریز شود.

در مقابل، اگر قصد فروش اتریوم را داشته باشید، لازم است تا اتریومِ مورد نظر خود را از کیف پول شخصی، به حساب صرافی انتقال دهید. صرافی نیز مبلغ معادل دلاری را به حساب بانکی بین المللی شما، واریز خواهد کرد.

استفاده از خدمات صرافی های خارجی، به دلیل تحریم های سازمان ملل، با چالش های متعددی روبرو می باشد.

استفاده از صرافی های ایرانی برای خرید و فروش اتریوم

خرید و فروش اتریوم در صرافی های ایرانی، فرآیندی بسیار آسان دارد. برای انجام این مهم، مراحل زیر را انجام دهید؛

ثبت نام و احراز هویت در یک صرافی ایرانی 

در اولین مرحله از پروسه خرید و فروش اتریوم در صرافی های ایرانی، شما باید فرآیندهای ثبت نام و احراز هویت خود را انجام دهید. انجام فرآیندهای فوق، در مدت زمانی کوتاه و بدون هیچ مشکلی، انجام خواهد شد.

واریز ریال به حساب صرافی در صورت خرید اتریوم 

اگر قصد خرید اتریوم را دارید، باید وجه ریالی مورد نظر خود را از طریق کارت های بانکی، به حساب صرافی واریز نمایید. اتریوم خریداری شده، در کسری از ثانیه، به حساب کیف پول الکترونیکی شما واریز خواهد شد.

دریافت ریال در حساب بانکی شخصی در صورت فروش اتریوم

اگر قصد فروش اتریوم را دارید، باید مقدار دلخواه از این ارز دیجیتال را به حساب صرافی انتقال دهید. وجه معادل ریالی، در مدت زمانی کوتاه، به حساب بانکی شما در ایران، واریز خواهد شد.

فرآیندهای ثبت نام و احراز هویت در صرافی های ایرانی، به راحتی و در مدت زمانی کوتاه، انجام می شود.

سخن پایانی

در این مقاله، توضیحاتی جامع را در مورد خرید و فروش اتریوم، به شما ارائه دادیم. با آگاهی از روش های تحلیلِ بازار ارزهای دیجیتال و استفاده از خدمات صرافی های ایرانی یا خارجی، شما می توانید از معامله اتریوم، به کسب درآمد بالایی برسید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *