نمودار میله ای چیست؟ آکادمی آموزشی فرهاد اکسچنج!

فرهاد اکسچنج

آیا می دانید نمودار میله ای در تجزیه و تحلیل تکنیکی چیست؟ انواع مختلفی از نمودارهای قیمت مانند نمودار خطی، نمودار شمعی، نمودار میله ای در تجزیه و تحلیل تکنیکی وجود دارد. اما نمودارهایی که به طور معمول مورد استفاده جامعه معامله گران می باشند، نمودار میله ای و نمودار شمعی هستند. نمودار خطی به میزان کمتری مورد استفاده قرار می گیرد. زیرا این نمودار کمترین اطلاعات را ارائه می دهد.

نمودار شمعی چیست؟

نمودار میله ای در تجزیه و تحلیل تکنیکی چیست؟

نمودار میله ای در تجزیه و تحلیل تکنیکی که به آن نمودارهای OHLC نیز می گویند در ترسیم و مطالعه الگوهای نمودار استفاده می شود. این نمودار یکی از پرطرفدارترین نمودارها است و قبل از معرفی نمودارهای شمعی بیشترین استفاده را داشته است.

هر نمودار میله ای در تجزیه و تحلیل تکنیکی نمادی را نشان می دهد که از داده های OHLC تشکیل شده است. نمودار میله ای معمولاً برای نشان دادن حرکت قیمت یک دارایی در طی یک دوره زمانی استفاده می شود.

 

لینک های مفید:
خرید بیت کوین

 

ارتفاع هر میله OHLC نشان دهنده دامنه قیمت برای دوره معین است. بالاترین قیمت بالاترین نقطه میله و کمترین آن پایین ترین نقطه میله است.

بازه ی زمانی مورد بررسی می تواند 1 دقیقه، 5 دقیقه، 15 دقیقه، 1 ساعت، 4 ساعت، 1 روز، 1 هفته، 1 ماه و غیره باشد.

بعلاوه، برخی از نرم افزارهای نمودار سازی از رنگ ها برای نشان دادن صعودی یا نزولی بودن یک میله استفاده می کنند.

این باعث می شود نمودار میله ای OHLC شباهت زیادی به نمودار شمعی داشته باشد.

نمودارهای میله ای در تحلیل تکنیکی چگونه ساخته می شود؟

برای ساخت نمودار میله ای، از داده های OHLC استفاده می شود. از این رو نمودار OHLC نامگذاری شده است. در این نمودار یک خط عمودی به دو خط افقی کوچک در سمت چپ و  راست متصل می شود. خط افقی در سمت چپ قیمت باز شدن پوزیشن معاملاتی را نشان می دهد و خط افقی در سمت راست قیمت بسته شدن پوزیشن را نشان می دهد. میله ها بسته به افزایش یا کاهش قیمت در آن دوره زمانی، رنگ های مختلفی را ارائه می دهند. به عنوان مثال، رنگ قرمز نشان دهنده یک روند نزولی در مقایسه با میله قبلی است.

OHLC Bar construction

bar OHLC chart

نمودارهای میله ای چگونه کار می کنند؟

نمودار میله ای مجموعه ای از میله های قیمت است که هر میله حرکت قیمت را برای یک دوره زمانی مشخص نشان می دهد. هر میله دارای یک خط عمودی است که بالاترین و کمترین قیمت حین دوره زمانی را نشان می دهد. قیمت باز شدن پوزیشن معاملاتی با یک خط افقی کوچک در سمت چپ خط عمودی و قیمت بسته شدن پوزیشن با یک خط افقی کوچک در سمت راست خط عمودی مشخص می شود.

 

لینک های مفید:
صرافی آنلاین

 
اگر قیمت بسته شدن بالاتر از قیمت باز شدن پوزیشن معاملاتی باشد، ممکن است میله سیاه یا سبز رنگ باشد. برعکس، اگر قیمت بسته شدن پایین تر از قیمت باز شدن پوزیشن باشد، نشان می دهد که قیمت در آن دوره کاهش می یابد، بنابراین میله می تواند قرمز رنگ باشد. میله های رنگی به معامله گران کمک می کند روندها و حرکت قیمت ها را با وضوح بیشتری ببینند. کدگذاری رنگی به عنوان گزینه در اکثر نمودارها بکار گرفته می شود.

سرمایه گذاران تصمیم می گیرند که کدام دوره را می خواهند تجزیه و تحلیل کنند. نمودار میله ای 1 دقیقه ای که هر دقیقه یک نمودار میله ای جدیدی را نشان می دهد، برای یک معامله گر روزانه مفید است. اما برای یک سرمایه گذار بلند مدت کاربردی نیست. یک نمودار میله ای هفتگی که یک نمودار میله ای جدید برای هر هفته نشان می دهد، ممکن است برای یک سرمایه گذار بلند مدت مناسب باشد. اما برای یک معامله گر روزانه چندان مناسب نیست.

ویدیو های آموزشی فرهاد اکسچنج را دنبال کنید!

تفسیر نمودارهای میله ای!

از آنجا که نمودار میله ای 4 نوع قیمت یعنی قیمت باز شدن پوزیشن، بالاترین قیمت، پایین ترین قیمت و قیمت بسته شدن پوزیشن برای هر دوره را نشان می دهد، اطلاعات زیادی در آن وجود دارد که سرمایه گذاران می توانند از آن ها استفاده کنند.

میله های عمودی طولانی نشان می دهد که اختلاف زیادی بین بالاترین و پایین ترین قیمت دوره وجود دارد. این بدان معناست که نوسانات در آن دوره افزایش یافته است. وقتی یک میله دارای میله های عمودی بسیار کوچک است، به این معنی است که نوسان کمی در آن دوره وجود دارد.

اگر فاصله زیادی بین قیمت باز شدن پوزیشن معاملاتی و بسته شدن آن وجود داشته باشد، بدان معنی است که قیمت حرکت چشمگیری داشته است. اگر قیمت بسته شدن پوزیشن معاملاتی بسیار بالاتر از قیمت باز شدن آن باشد، نشان می دهد که خریداران در طول دوره بسیار فعال بوده اند. البته این مسئله ممکن است نشان دهنده خرید بیشتر در دوره های آینده نیز باشد. اگر قیمت بسته شدن پوزیشن بسیار نزدیک به قیمت باز شدن آن باشد، نشان می دهد که در این دوره حرکات زیادی در قیمت وجود نداشته است.

اگر دارایی در طول دوره حرکات قیمتی افزایشی زیادی از خود نشون داده باشد، اما در نهایت قیمت بسته شدن پوزیشن با قیمت باز شدن آن نزدیک باشد، نشان می دهد که در اواخر دوره فروشندگان وارد بازار شده اند. بنابراین قدرت به دست فروشندگان افتاده است.

اگر نمودار میله ای بر اساس افزایش یا کاهش قیمت در طول دوره کدگذاری شده باشد، رنگ ها می توانند اطلاعات را در یک نگاه ارائه دهند. روند صعودی کلی معمولاً با میله های سبز یا سیاه نشان داده می شود. از طرف دیگر، روند نزولی معمولاً با میله های قرمز نشان داده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *