چرخه روانشناسی بازار

3

در شروع بپردازیم به تعریف ابتدایی روانشناسی بازار. روانشناسی بازار به طور ساده بیان‌گر آن است که نوسانات قیمتی بازار، تحت تاثیر وضعیت احساسی و روانی افرادی‌ست که در بازار فعال هستند. روانشناسی بازار از مهم‌ترین ارکان در اقتصاد رفتاری است.

اقتصاد رفتاری یک موضوع مطالعاتی‌ست که رابط بین چندین رشته یا اصطلاحاً، میان‌رشته‌ای است. در این علم، متخصصان با بررسی عواملی که بر تصمیم‌گیری افراد و وضعیت روانی آن‌ها تاثیر دارد به تصمیم‌های اقتصادی کمک می‌کنند.

 

چرخه روانشناسی بازار

اغلب افراد معتقدند “احساسات” محرکه اصلی نوسانات و تحرکات قیمتی هر بازاری‌­­ست. یا به بیان دیگر تغییرات احساسی یک معامله­‌گر/سرمایه‌­گذار، دقیقاً همان چیزی‌­ست که به آن روانشناسی بازار گفته می‌­شود. که به طور کلی این احساسات، آن حس کلی سرمایه­‌گذاران/معامله‌­گران در مواجه با تغییرات قیمت است.

پس می­‌توان نتیجه گرفت که احساسات بازار همان احساسات میانگین از جمیع معامله‌­گران/سرمایه‌­گذاران بازار است. درست مثل هر گروهی از افراد در هر نوع جامعه­‌ای که یک فکر واحد بین تک‌­تک آن­ها وجود ندارد و این امر عملاً غیرممکن است.

نقش روانشناسی بازار در میزان عرضه و تقاضا

بر طبق تئوری­‌های روانشناسی بازار، قیمت یک دارایی دائماً در تلاش برای پاسخگویی به احساسات و روانشناسی بازار، میل به تغییر دارد. نکته مهم اینجاست که خود این احساسات بازار نیز یکسان نبوده و به صورت پویا در حال تغییر می­‌باشند؛ اگر بدین‌­شکل نبود، انجام یک معامله بسیار سخت­‌تر می‌­شد.

در واقعیت، وقتی بازار در رشد است، اعتماد به نفس و عواطف معامله­‌گران در وضعیت خوبی قرار دارد. احساسات مثبت بازار باعث افزایش تقاضا و کاهش عرضه شده، این افزایش تقاضا اوضاع روانی سرمایه‌­گذاران را بهتر نیز می‌­کند. به طور مشابه روند رو به پایین نیز همین­‌گونه عمل می‌­کند و در صورت سقوط بازار تقاضا کاهش و عرضه افزایش پیدا می­‌کند.

 

مشاهده تحلیل تکنیکال بر اساس سطوح عرضه و تقاضا از نظر امواج الیوت

تغییرات احساسات در بازارهای مالی چگونه است؟

اجازه دهید موضوع را با تصویری شروع کنم که احتمالاً بارها با آن مواجه شدید. این تصویر به صورت ساده، بیانگر این چرخه­‌ایست که در این مقاله در حال بررسی آن هستیم و یک نقشه راهی‌­ست تا با مراجعه به آن و برای مرور بهتر مباحث پیشرو آن را یاد بگیریم و چرخه بازار را مورد مطالعه قرار دهیم.

چرخه روانشناسی بازار
بعد از اتمام یک چرخه 97% افراد با ضرر از بازار خارج می‌شوند.

مراحل چرخه‌­ی روانشناسی بازار

سایکل روانشناسی بازار شامل 13 مرحله اصلی است که این 13مرحله بعد از اتمام، تکرار می­‌شوند.

 1. بی‌اعتمادی:

در این مرحله، ما نسبت به بازار و محیط بازار یا صورت ریزتر، به سهام بازار بی­‌اعتماد هستیم. که اغلب مواقع این مورد به‌­دلیل عدم شناخت کافی از محیط بازار و غریزه­‌ی‌ بقا ذاتی انسان­‌ها وجود دارد.

 

 1. امید:

این مرحله با تلنگری به خود شروع به تحقیقات می­‌کنیم. زیرا با رشد مارکت مواجه شدیم و به آن تردید که ما در مرحله قبل در اشتباه بودیم می­‌رسیم.

 

 1. خوش‌بینی:

در این مرحله با خوش‌بینی، آینده­‌ای پر سود برای سهم/ارزدیجیتال مورد نظر می­‌بینیم که این خوش‌بینی باعث ترغیب ما به خرید مقداری از آن می‌­شود.

 

 1. اعتماد:

با رشد مارکت کمی سود کرده و تردید دو مرحله قبل ما تبدیل به یقین می‌­شود. به بازار اعتماد می­‌کنیم و سرمایه بیشتری وارد می­‌کنیم.

 

 1. هیجان:

در این مرحله وقتی بازار شروع به رشد می‌­کند و سرمایه ورودی ما با سود مواجه می­‌شود، ما هیجان زده می‌­شویم که پول درآوردن به همین سادگی­‌ست پس باید پول بیشتری وارد کنم و دست به تصمیمات احساسی و هیجانی می­‌زنیم.

 

 1. رضایت:

رضایت باعث می­‌شود که شما خود را تحلیل­‌گر و تریدر برتر بدانید؛ زیرا که هرچه پول به بازار آورده بودید با سود مواجه شده. از خود راضی شده‌­اید و باعث می­‌شود خود را در این کار طوری حرفه‌­ای بدانید که به سرمایه خود اکتفا نکنید و دست به جذب سرمایه و کار کردن با پول سایر مردم از قبیل آشنا/فامیل/دوست/… کنید.

 

 1. خوشنودی:

بازار به سقف قیمتی چرخه خود رسیده است ولی ما ناآگاه از این موضوع هستیم. با ریزش مقدار کمی از قیمت بازار، با اعتماد به نفس و خوشنودی به خود می­‌گوییم: “بازار این‌قدر بالا رفته است پس به اصلاح نیاز دارد و طبیعی­‌ست. رشدهای دیگری در راه است”. بنابراین برای صعود بیشتر آماده می­‌شویم.

 

 1. پریشانی:

سقوط و ریزش مارکت بیش از پیش رقم می‌خورد و ما دچار پریشان­‌حالی می­‌شویم. چرا اصلاح هنوز تمام نشده؟ چرا پس صعود بعدی شروع نمی‌­شود؟ مبادا همین­جا سقف مارکت بود؟ اینجا با استرس به شک می‌­افتیم که سقف قیمت دیده شده است.

 

 1. انکار:

اصلاح و ریزش بازار بیشتر از چیزی که انتظار داشتیم پیش می‌­رود. در این مرحله که عمدتاً با ضرر مواجه می­‌شویم شاهد جملاتی هستیم برای فریب دادن خودمان. یا به بیان دیگر سعی در گول زدن خودمان داریم و ضرر را انکار می­‌کنیم و برگشت روند که به وضوح مشخص شده‌­است را نمی‌­پذیریم.

 

 1. عصبانیت:

این مرحله با ضرر بر اصل پول همراه است که نه تنها پول خودتان، بلکه سرمایه افرادی که برای کار کردن گرفته بودید نیز در خطر است و باید پاسخگو باشید. سقوط بیشتر بازار، موجب عصبانیت بسیار زیاد شما شده است که تاثیرات آن را می­‌توانید در زندگی روزمره نیز ببینید.

 1. ترس:

بیشترین میزان تحریک احساسات در همین مرحله است. به یک سردرگمی بزرگ دچار شده که نمی­‌دانیم چه کنیم و راضی شدیم حتی با سود جزئی پول را پس بگیریم و دیگر طمع نکنیم. ترسی وجودمان را فرا گرفته که ترس تباهی سرمایه‌­ست و برای بقای سرمایه نمی­‌دانیم یه چه دری بزنیم.

 

 1. افسردگی:

در این مرحله که میزان ضرر آنقدر زیاد شده است که دیگر توان تحمل آن را ندارید و خود را فردی شکست خورده در مارکت می‌­دانید، با ضرر بسیار زیاد دست به فروش می­‌زنید و هیچ امیدی به برگشت بازار ندارید.

 

روانشناسی بازار
چرخه روانشناسی بازار دقیقا تاثیرات تحرکات قیمت بر روان معامله‌گر را نشان می‌دهد.

 

 1. عدم اعتماد:

و اما مرحله آخر که دقیقاً مشابه به مرحله اول است و باعث می‌شود تا حتی اگر صعودی ببینید بگویید: “نه دیگر گول نمی­‌خورم” و وارد نشوید.

بعد از این نیز، مراحل این چرخه تکرار شده و بعد از هر چرخه افرادی به کل خارج می­‌شوند. در طرف دیگر افرادی با تجربه بیشتر باقی می‌مانند تا از تجربه چرخه قبلی استفاده کنند و سود کسب کنند که تعداد افراد دسته اول تقریبا 19 برابر افراد دسته دوم است.

 

اهمیت و نحوه کنترل احساسات در بازارهای مالی

 

جمع‌بندی

همانطور که مطرح شد، این 13 مرحله از روانشناسی بازار برای افراد مختلف، نتایج مختلف به­‌بار می‌­آورد. مهم استفاده درست از تجربه به­‌دست­‌آمده بعد از هر چرخه است. مباحث مربوط به روانشناسی بازار از قبیل آگاهی موقعیتی/ سوگیری­‌های ذهنی/ چرخه روانشناسی بازار/ … همگی با یکدیگر مرتبط و مکمل همدیگر هستند. بنابرین با مطالعه تمام این­ها در کنار یکدیگر است که ما می‌­توانیم بازدهی بهتری داشته باشیم. در نهایت این مقاله را با پاراگرافی از هاروکی موراکامی نویسنده مشهور ژاپنی به پایان می‌­رسانم :

هاروکی موراکامی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *