اهمیت و نحوه کنترل احساسات در ترید ارز دیجیتال

کنترل احساسات در ترید ارز دیجیتال

در حال حاضر بازار ارز های دیجیتال در محبوب ترین حالت ممکن قرار گرفته و همراه با آن، کنترل احساسات در ترید ارز دیجیتال هم اهمیت زیادی پیدا کرده است. خیلی از تریدر های تازه وارد، هنگام نزولی شدن بازار به صورت احساسی عمل کرده و نسبت به خرید یا فروش یک سهام خاص اقدام می نمایند. این مسئله می تواند مشکلات جدی را ایجاد کند. ایجاد حس از دست رفتن سرمایه و شک و شبهه در تریدر ها، همچون سم عمل می کند. البته که یک سری راهکار های خاص برای کنترل این حالت وجود دارد. امروز ما قصد داریم تا در مورد کنترل احساسات در ترید ارز دیجیتال و نکات مهم آن با شما صحبت کنیم. پس با ما همراه شوید.

کنترل احساسات در ترید ارز دیجیتال
کنترل احساسات در ترید ارز دیجیتال چطور است

FOMO چیست؟

قبل از بررسی نحوه کنترل احساسات در ترید ارز دیجیتال، بیایید تا به FOMO یا ترس از دست دادن سرمایه نگاهی بیندازیم. فرض می کنیم که در یک روز عادی، شما وارد پنل کاربری خود می شوید تا وضعیت ارز ها را مورد بررسی قرار دهید و بر اساس نیاز ها، خرید یا فروش را ثبت کنید. در این شرایط، شما ناگهان وارد حالت ترس یا Panic شده و تصمیم به فروش یک ارز می گیرید. این ترس از کجا ایجاد می شود؟ دقیقا چه چیزی باعث می شود تا تریدر ها وارد این حالت شوند؟

اگر شما فقط بر اساس بررسی وضعیت سود و ضرر دیگران وارد این حالت شوید، احتمال اینکه معامله احساسی انجام دهید بالا می رود. ترس از دست رفتن سرمایه یا ترس از عقب ماندن از دیگران مشکل جدی است که افراد باید به آن توجه ویژه ای داشته باشند. شما باید احساسات خود را تحت کنترل قرار دهید. نزولی بودن یک ارز خاص لزوما به معنای ضرر ده بودن آن نیست. کنترل احساسات، یک فعالیت چالش برانگیز به حساب می آید که برای پیشبرد اهداف مورد استفاده قرار می گیرد.

بررسی اهمیت کنترل احساسات در ترید ارز دیجیتال

شاید برای شما هم سوال پیش بیاید که به صورت دقیق، اهمیت کنترل احساسات در ترید ارز دیجیتال چقدر است؟ برای پاسخ به این سوال، بهتر است که عوارض سرمایه گذاری احساسی را بررسی کنیم. زمانی که شما قلب و احساسات را به مغز و منطق ترجیح دهید، وارد ضرر می شوید. این مسئله هیچ استثنایی ندارد! شاید در طی یک بازه زمانی کوتاه مدت به سود دسترسی پیدا کنید اما در نهایت شما با ضرر های گسترده ای مواجه خواهید شد. احساسات در بازار های مالی و ترید اهمیت زیادی دارند. خیلی از اوقات احساسات باعث شکست در معاملات می شوند.

کنترل احساسات در ترید ارز دیجیتال
اهمیت کنترل احساسات در ترید ارز دیجیتال

احساسات در هنگام ترید، فقط شامل مواردی همچون ترس یا استرس نمی شوند! زمانی که بازار حالت صعودی به خود می گیرد، تریدر ها طمع می کنند. در این شرایط هم احتمال انجام یک سرمایه گذاری اشتباه افزایش پیدا می کند. پس، اهمیت کنترل احساسات در ترید ارز دیجیتال به شدت بالا است. فرقی ندارد که شما دچار ترس یا طمع می شوید. در هر صورت باید بتوانید احساسات خود را کنترل کنید و بر اساس تحلیل ها یا منطق، سفارش را به اتمام برسانید.

راهکار های مهم برای کنترل احساسات در ترید ارز دیجیتال

یک سری راهکار های خاص برای کنترل احساسات در ترید ارز دیجیتال در نظر گرفته شده است. هر کدام از این راهکار ها، یک سری مزایا و معایب خاص را نیز به همراه دارند. امروزه کارشناسان زیادی در زمینه کنترل احساسات کتاب نگارش کرده اند. در صورتی که اکثر تصمیمات شما بر پایه احساسات است، با خیال راحت می توانید این کتاب ها را مطالعه کنید.

به صورت کلی، اولین راهکاری که برای کنترل احساسات در ترید ارز دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد، انجام تحقیق است. قبل از اینکه یک ارز را خریداری کنید، شما باید تاریخچه، اطلاعات و تکنولوژی های پشت صحنه آن را مورد بررسی قرار دهید تا با مشکلی مواجه نشوید.

دومین راهکاری که برای کنترل احساسات در ترید ارز دیجیتال می توان آن را مورد استفاده قرار داد، در نظر گرفتن یک سری ساعات خاص برای معامله است. شما باید یک بازه زمانی خاص را برای انجام ترید در نظر بگیرید و خارج از آن بازه زمانی، هیچ معامله ای انجام ندهید. اگر شما شبانه روز به فکر ترید باشید، با مشکلات جدی در این زمینه مواجه خواهید شد.

راهکار های پر اهمیت برای کنترل احساسات

سومین راهکاری که برای کنترل احساسات در ترید ارز دیجیتال در نظر گرفته می شود، جدا سازی درآمد ترید از درآمد واقعی است. خیلی از کارشناسان به افراد توصیه می کنند تا ترید ارز دیجیتال را به عنوان شغل دوم خود در نظر بگیرند. افرادی که از ترید هزینه زندگی خود را تامین می کنند، همواره نگران وضعیت بازار بوده و تحت استرس زیادی هستند. استرس در نهایت منجر به تصمیم احساسی شده و به سرمایه شما آسیب های جدی وارد می کند. آشنایی با تکنولوژی های جدید تر و مطالعه مقالات و کتاب های مختلف هم به شما کمک می کند تا شرایط را تحت کنترل خود در آورید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *