کارمزد بیت کوین

کارمزد بیت کوین

تمام صرافی‌های ارز دیجیتال، کارمزدی برای خرید و فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در نظر می‌گیرند. درآمد صرافی، از محل کارمزدهای پرداخت شده توسط کاربران تامین می‌شود. در مقابل، صرافی نیز پلتفرمی امن و مورد اعتماد برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

 

لینک های مفید:
خرید بیت کوین

 

کارمزد ارز دیجیتال چیست؟

به طور کلی، دو نوع کارمزد هنگام خرید و فروش یا جابه‌جایی ارزهای دیجیتال وجود دارد. کارمزد صرافی و کارمزد شبکه ارز دیجیتال.

کارمزد شبکه ارز دیجیتال، زمانی محاسبه می‌شود که شما بخواهید ارزهای خود را از یک کیف پول، به کیف پول دیگر منتقل کنید. مقدار این کارمزد، با توجه به قوانین و پروتکل‌های تعریف شده برای شبکه مشخص شده است و در شبکه‌های مختلف بلاک چینی، مقادیر متفاوتی دارد.

مقدار کارمزد شبکه ارزهای دیجیتال، بسته به پروتکل اجماع شبکه آن ارز، متفاوت است. برای مثال، ارز دیجیتال بیت کوین، از پروتکل اجماع اثبات کار (Proof of work) استفاده می‌کند. طبق این مکانیسم، کامپیوترهای قدرتمندی با نام ماینر در سراسر جهان به وجود آمده‌اند تا تراکنش‌های شبکه بیت کوین را تأیید کرده و امنیت شبکه بیت کوین را برقرار سازند. این ماینرها، مانند حسابداران شبکه عمل می‌کنند و شبکه را از خطر هک، کلاهبرداری یا خرج شدن بیت کوین‌های تقلبی در امان نگه می‌دارند.

شبکه بیت کوین، به ازای تأیید هر بلاک به ماینرها پاداش می‌دهد. این پاداش، در حال حاضر 6.25 بیت کوین جدید است. افزون بر این، کارمزد معاملات نیز به ماینرها تعلق می‌گیرد؛ بنابراین، کارمزد شبکه بیت کوین، دستمزدی است که ماینرها برای امنیت شبکه و تأیید تراکنش‌ها دریافت می‌کنند. میزان کارمزد شبکه، ربطی به حجم معامله شما ندارد. یعنی کارمزد انتقال 1 بیت کوین و 10 بیت کوین، با یکدیگر برابر هستند.

ارزهای دیجیتال نیز مانند ارزهای فیات (یورو، دلار، ریال و غیره)، احتیاج به صرافی دارند. در صرافی‌ها شما می‌توانید ارزهای دیجیتال خود را به ارزهای دیجیتال دیگر یا ارزهای فیات تبدیل کنید. هر صرافی، باتوجه‌به قوانین و خط‌مشی خود، کارمزدی را برای معاملات ارزهای دیجیتال در نظر می‌گیرد. در برخی از صرافی‌ها، درصدی از حجم معامله کاربر به‌عنوان کارمزد صرافی کسر می‌گردد. در برخی وب‌سایت‌های دیگر، مانند فرهاد اکسچنج، نرخ خرید با نرخ فروش به آن اندکی تفاوت دارد.

کارمزد چگونه محاسبه می‌شود؟

همان طور که ذکر شد، کارمزد شبکه ارزهای دیجیتال را بنیان‌گذاران شبکه تعیین می‌کنند. هنگام انتقال ارزهای دیجیتال از کیف پولی به کیف پول دیگر، حتماً به کارمزد شبکه انتقال توجه کنید. این کارمزد، می‌تواند در ساعات مختلف شبانه روز و با توجه به ازدحامی که در شبکه وجود دارد؛ تغییر کند. برای مثال، کارمزد شبکه اتریوم که با نام گس اتریوم نیز شناخته می‌شود، با افزایش تعداد تراکنش‌ها در شبکه، به‌صورت ناگهانی افزایش می‌یابد. پس بهتر است قبل از هر تراکنش، کارمزد شبکه را از وب‌سایت‌های معتبر چک کنید.

عوامل تاثیرگذار بر کارمزد بیت کوین و سایر رمز ارزها

کارمزد صرافی‌ها، معمولاً ثابت نبوده و براساس شرایط بازار متغیر است. اگر صرافی تصمیم به تغییر کارمزدهای خود بگیرد، این تغییر را در وب‌سایت خود اطلاع رسانی خواهد کرد. علاوه بر این، هنگام انجام معامله در فرهاد اکسچنج، می‌توانید مبلغی که پس از کسر کارمزد به حساب شما واریز خواهد شد را ببینید و در صورتی که این مبلغ مورد تأیید شما بود، معامله را انجام دهید.

 

لینک های مفید:
صرافی آنلاین

ازآنجاکه بازار ارزهای دیجیتال بازار پرنوسانی است، ممکن است هنگام انجام معامله، قیمت ارزها تغییر کرده و مبلغ نهایی کمی از میزان مورد انتظار شما کمتر یا بیشتر باشد.

انتخاب صرافی، یکی دیگر از عواملی است که بر میزان کل کارمزد پرداخت شده تأثیر می‌گذارد. در انتخاب صرافی، به میزان کارمزدی که صرافی دریافت می‌کند توجه کنید. صرافی‌های زیادی وجود دارند که کارمزد بسیار ناچیزی دارند اما نمی‌توانند به خوبی امنیت معاملات را تأمین کنند. در نقطه مقابل، صرافی‌های زیادی با کارمزدهای بسیار زیاد و غیرمنطقی، عملاً سود شما از معامله را از بین می‌برند؛ بنابراین، بهتر است صرافی را انتخاب کنید که کارمزدی منطقی و پلتفرمی امن برای معاملات شما داشته باشد.

انتخاب شبکه مناسب برای انجام تراکنش، یکی از عوامل مهم تعیین کارمزد انتقال است. همان‌طور که گفته شد، شبکه‌های مختلف بلاک چینی، کارمزدهای متفاوتی دارند. برای مثال، اگر قصد فرستادن 100 تتر از یک کیف پول به کیف پول دیگر را دارید، بهتر است این کار را با تتری که بر روی بلاک چین ترون وجود دارد انجام دهید. ترون بر روی شبکه اتریوم و اومنی نیز ایجاد شده است اما کارمزد شبکه ترون از هر دو شبکه دیگر کمتر است.

زمان انجام معاملات نیز می‌تواند بر میزان کارمزد شبکه تأثیر بگذارد. اگر تراکنش خود را در شبکه اتریوم انجام می‌دهید؛ بهتر است آخر هفته‌ها (شنبه و یکشنبه) را برای انجام معامله خود انتخاب کنید چرا که معمولاً در این روزها، شبکه اتریوم خلوت‌تر است و تراکنش‌ها کارمزد کمتری دارند.

آیا کارمزد ارزها متفاوت است؟

معمولاً ارزهای دیجیتالی که از پروتکل اجماع اثبات کار استفاده می‌کنند، کارمزد بیشتری نسبت به ارزهایی با پروتکل اجماع اثبات سهام دارند. در این پروتکل، تأیید تراکنش‌ها با استفاده از ماینرها انجام نمی‌شود و بخش زیادی از هزینه که مربوط به خرید ماینر و تأمین انرژی است حذف می‌شود؛ به این ترتیب، تراکنش‌ها با سرعت بیشتر و کارمزد کمتر انجام خواهند شد.

کارمزد بیت کوین

در پروتکل اثبات سهام، اعتبارسنج ها (Validators) به جای ماینرها، تراکنش‌ها را تأیید می‌کنند. برای تبدیل شدن به یک اعتبار سنج، افراد به جای خرید ماینرهای بزرگ، باید میزان مشخصی از ارزهای دیجیتال خود را در شبکه قفل کنند. در این فرآیند، ارزهای دیجیتال قفل شده در شبکه، به‌عنوان ضمانت حسن انجام کار اعتبارسنج، توسط شبکه نگهداری می‌شوند. اعتبار سنج، وظیفه تأیید و ثبت تراکنش‌ها در شبکه بلاک چین را برعهده دارد و به‌ازای تأیید هر بلاک، پاداش دریافت می‌کند.

همانطور که اشاره کردیم کارمزد صرافی، معمولاً ثابت نبوده و براساس شرایط بازار متغیر است. اگر بخواهید ارزهای دیجیتال را از صرافی خریداری کرده و یا به صرافی بفروشید، قیمت خرید و فروش ارزها به صرافی یکسان نیست و ممکن است برای هر ارز، میزان متفاوتی از کارمزد را پرداخت کنید.

راه‌های کاهش کارمزد بیت کوین

علاوه بر انتخاب شبکه و زمان مناسب برای انتقال ارزها، استفاده از معاملات درون شبکه‌ای فرهاد اکسچنج نیز راهی مناسب برای کاهش کارمزد انتقال بیت کوین است. منظور از معاملات درون شبکه‌‌ای، معاملاتی است که بین کاربران حاضر در فرهاد اکسچنج انجام می‌شود. اگر بخواهید مقداری بیت کوین خود را از کیف پول خود در فرهاد اکسچنج به کیف پول شخصی دیگر در این مجموعه، انتقال دهید؛ کارمزد صفر خواهد بود.

در حالتی که قصد داشته باشید بیت کوین خود را از کیف پول خود در فرهاد اکسچنج به کیف پولی خارج از سایت فرهاد اکسچنج، انتقال دهید؛ کارمزد شبکه از تراکنش کسر خواهد شد. علاوه بر این، درصورتی‌که قصد تبادل ارزها با یکدیگر را داشته باشید؛ مثلاً تبدیل بیت کوین به ریال، از پرداخت کارمزد شبکه معاف خواهید بود.

اینستاگرام فرهاد اکسچنج را برای آموزش‌های بیشتر دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *