گس اتریوم چیست؟

گس اتریوم

گس به واحدی گفته می‌شود که میزان تلاش محاسباتی مورد نیاز برای انجام عملیات در شبکه اتریوم را محاسبه می‌کند. از آنجایی که هر تراکنش اتریوم برای اجرا نیاز به منابع محاسباتی دارد، انجام هر تراکنش مستلزم پرداخت هزینه است. گس به واحد اندازه گیری هزینه مورد نیاز برای انجام موفقیت آمیز معاملات در شبکه اتریوم اشاره دارد.

در شبکه بلاک‌چین، به منظور ارسال رمز ارز می‌بایست کارمزدی توسط کاربران پرداخت شود. این کارمزدها به ایجاد انگیزه برای افراد به منظور استخراج ارزهای دیجیتال کمک می‌کند، زیرا این کارمزدها معمولاً به استخراج‌کنندگانی پرداخت می‌شوند که تراکنش‌ها را در شبکه بلاک‌چین تأیید می‌کنند. ارسال اتریوم از یک کیف پول به کیف پول دیگر نیز مستلزم پرداخت کارمزد است.

در شبکه اتریوم، اصطلاح «گس» به منظور توصیف واحد اندازه‌گیری مقدار توان محاسباتی مورد نیاز برای اجرای عملیاتی خاص در شبکه استفاده می‌شود. کارمزدهای شبکه اتریوم را فقط می‌توان با اتر (ETH)، ارز اصلی شبکه اتریوم پرداخت کرد. در واقع گس در شبکه اتریوم، واحدی است که مقدار تلاش موردنیاز برای انجام تراکنش‌ها را مشخص می‌کند. می‌توان گفت که کارمزد تراکنش‌های شبکه اتریوم با اتر پرداخت شده و از طریق واحد گس محاسبه می‌شود. 

گس اتریوم چگونه کار می کند؟

به گزارش وب‌سایت خبری sofi، شبکه اتریوم در آگوست 2021، تحت یک بروزرسانی به عنوان ارتقاء لندن، روش محاسبه هزینه‌های گس اتریوم را تغییر داد. تا قبل از ارتقاء لندن، گس در شبکه اتریوم به این صورت محاسبه می‌شد:

فرض کنید شخصی می‌خواهد به شخص دیگر 1 اتر پرداخت کند. حد مجاز گس 21000 واحد و قیمت گس 200 gwei است.

کل کارمزد به صورت زیر محاسبه می‌شود: واحدهای گس (محدود) * قیمت گس در هر واحد.
یعنی ۲۱،۰۰۰ * ۲۰۰ = ۴،۲۰۰،۰۰۰ gwei یا ۰.۰۰۴۲ اتر

اکنون، وقتی این شخص ۱ اتریوم را ارسال می‌کند، ۱.۰۰۴۲ اتر از حساب او کسر می‌شود. ۱.۰۰۰۰ اتر برای کیف پول شخص مقابل ارسال می‌شود و ماینر ۰.۰۰۴۲ اتر دریافت می‌کند.

قیمت گس اتریوم چیست؟

قیمت گس به مقدار اتری که کاربر مایل است برای هر واحد گس پرداخت کنید گفته می‌شود که این مقدار با واحد Gwei اندازه‎‌گیری می‌شود. می‌توان این مسئله را به بنزین ماشین تشبیه کرد، قیمت گس مشابه قیمت هر لیتر بنزینی بوده که راننده‌ها برای پر کردن مخزن ماشین پرداخت می‌کنند.

گس اتریوم

چرا هزینه های گس اتریوم وجود دارند؟

به طور خلاصه، هزینه های گس به حفظ امنیت شبکه اتریوم کمک می‌کنند. درخواست هزینه برای هر محاسبه‌ای که در شبکه اجرا می‌شود، مانع از اسپم شبکه خواهد شد.

ارتقاء لندن

ارتقای لندن در تلاشی برای قابل پیش بینی‌تر کردن کارمزدهای شبکه اتریوم برای کاربران معرفی شد. همچنین این بروزرسانی، مکانیزم سوختگی را در شبکه اتریوم معرفی کرد تا از عرضه جدید رمز ارز شبکه اتریوم جلوگیری کند، در واقع در حال حاضر هیچ محدودیتی برای تعداد اتریوم قابل استخراج وجود ندارد، اما با این بروزرسانی، عرضه اتریوم محدود خواهد شد و در نتیجه ارزش این رمز ارز افزایش می‌یابد.

بیشتر بدانید!
کلیک کنید – ارتقا لندن چیست؟

بروزرسانی لندن و تاثیر آن بر کارمزد

مکانیسم شبکه اتریوم برای تایید تراکنش‌ها به این شکل بود که هرچه بیشتر کارمزد تراکنش بپردازید، احتمال اینکه تراکنش شما سریع‌تر انتخاب و توسط ماینرها تأیید شود بیشتر است. پس از به روزرسانی لندن، دیگر نیازی به تعیین میزان کارمزد برای انجام معاملات اتریوم نیست.

در عوض، فقط کارمزد پایه برای هر بلاک، بعلاوه‌ی گزینه‌ای به عنوان انعام برای ماینرها وجود دارند. با این حال، کارمزد پایه می‌تواند در فاصله‌ی ارسال تراکنش توسط شما و اضافه شدن آن به بلاک تغییر کند. برای جلوگیری از این امر، می‌توانید یک سقف کارمزد به عنوان حداکثر مبلغ مورد نظر برای پرداخت تعیین کنید. اگر ماینر تراکنش شما را در بلوکی قرار دهد که کارمزد پایه آن از سقف کارمزدی که در نظر گرفته بودید کمتر شود، این ما‌به‌تفاوت توسط شبکه بازپرداخت می‌شود.

گس اتریوم

محدودیت گس اتریوم چیست؟

حد استاندارد برای کارمزد گس اتریوم 21000 واحد است. محدودیت گس، حداکثر میزان گسی بوده که کاربر مایل به پرداخت آن برای پردازش معامله خود است. تراکنش‌های مربوط به قراردادهای هوشمند پیچیده‌تر هستند و به قدرت محاسباتی بیشتری برای اجرا نیاز دارند. بنابراین، این تراکنش‌ها نسبت به تراکنش‌های ساده‌تر مانند ارسال اتریوم در شبکه، به محدودیت گس بیشتری نیاز دارند.

تنظیم بیش از حد مجاز گس خوب است، زیرا شبکه آنچه را که استفاده نشده بازپرداخت می‌کند. اما تنظیم یک حد گس بسیار کم می‌تواند منجر به از دست دادن مقداری اتر و رد شدن تراکنش کاربر شود.

برای مثال، اگر کاربر برای انتقال اتر، محدودیت گس 50000 را تعیین کند، شبکه 21000 واحد را مصرف کرده و 29000 واحد باقیمانده را بازپرداخت خواهد کرد. اما اگر کسی حد گس 20000 را تعیین کند و تراکنش به 21000 واحد نیاز داشته باشد، شبکه می‌تواند 20000 واحد گس را در حین انجام معامله مصرف کند، اما تراکنش کامل نمی‌شود. در این حالت، کاربر اتری را که می‌خواست ارسال کند از دست نخواهد داد، اما 20000 واحد گس او از بین رفته زیرا شبکه آن را مصرف کرده تا تراکنشی ناموفق را تکمیل کند.

مزیت گس چیست؟

مزیت گس اتریوم پس از ارتقای لندن آن است که کاربران، بهتر می‌توانند هزینه کل تراکنش خود را پیش‌بینی کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند انعام بالاتری را برای ماینرها ارسال کنند تا تراکنش‌های خود را اولویت بندی کنند. این مسئله می‌تواند زمانی مفید باشد که شخصی بخواهد به سرعت اتر ارسال کند و نمی‌خواهد برای تایید تراکنش خیلی منتظر بماند.

یکی دیگر از مزایای کارمزد گس کافی، آن است که تضمین می‌کند که یک تراکنش توسط شبکه پذیرفته می‌شود. کارمزد بسیار کم می‌تواند منجر به رد تراکنش شود، در این صورت کاربر ممکن است گسی را که مصرف کرده از دست بدهد و تراکنش انجام نشود.

کاهش هزینه‌های اتریوم

توسعه‌دهندگان امیدوار بودند که ارتقای لندن هزینه‌های گس را کاهش دهد، اما تاکنون داده‌ها حاکی از به تحقق پیوستن این موضوع نیست.

کاربران کنترل کمی بر هزینه‌های گس خود دارند، زیرا این هزینه بر اساس وضعیت فعلی شبکه تعیین می‌شود. از آنجایی که فضای بلوک محدود است، هر چه تراکنش‌های بیشتری در هر لحظه ثبت شوند، رقابت بیشتری برای تراکنش‌ها در هر بلوک وجود خواهد داشت. این مسئله منجر به پرداخت کارمزدهای بالاتری می‌شود زیرا کاربران برای تایید تراکنش‌های‌شان رقابت می‌کنند و قیمت گس را افزایش می‌دهند.

در صورتی که توسعه‌دهندگان موفق شوند که شبکه را مقیاس‌پذیر کنند، این مشکل حل خواهد شد.

بیشتر بدانید!
کلیک کنید – مقیاس پذیری شبکه چیست؟

راه‌حل‌هایی برای کاهش هزینه‌ها

  • معاملات آخر هفته: به طور معمول، قیمت گس در روزهای هفته بالاتر و در آخر هفته پایین‌تر است.
  • شروع معاملات در زمان های تعطیل: کسانی که قیمت گس را به دقت دنبال می کنند متوجه شده اند که کمترین زمان شلوغی بین نیمه شب تا 4 صبح به وقت شرقی است.

هزینه‌های گس بسته به میزان فعالیت در شبکه در هر زمان مشخص متفاوت است، و به لطف ارتقای لندن، کاربران می‌توانند انعام‌های بیشتری را برای کمک به اولویت‌بندی انجام تراکنش‌ها در نظر بگیرند.

یوتیوب فرهاد اکسچنج را دنبال کنید.