تاریخچه قیمت بیت کوین

تاریخچه قیمت بیت کوین

در این مقاله قصد داریم تاریخچه قیمت بیت کوین را مورد بررسی قرار دهیم. ارزهای دیجیتال، با بیت کوین شناخته شدند. رمز ارز بیت کوین در سال 2009 توسط فرد یا گروهی ناشناس به وجود آمد. این فرد یا افراد، با نام مستعار ساتوشی ناکاماتو، با یک ایمیل، ایده بیت کوین را معرفی کردند. تراکنش‌های بیت کوین به صورت نظیر به نظیر (Peer to peer) است. این به این معنی است که افراد برای ارسال و دریافت بیت کوین، نیازی به سازمان واسطه مانند بانک ندارند و می‌توانند به صورت مستقیم با یکدیگر تبادل ارز داشته باشند.
ساتوشی ناکاماتو، در ایمیل‌هایش بیت کوین را نوعی ارز غیرمتمرکز معرفی می‌کند. او معتقد بود نظام اقتصادی متمرکز و مبتنی بر بانک‌ها بسیار ناکارآمد و فاسد است و نمی‌توان به آن اعتماد کرد. به همین دلیل، او می خواست نظامی اقتصادی به وجود بیاورد که بدون واسطه و وابستگی به سازمانی مرکزی، خود، مانند موجودی زنده بتواند خود را مدیریت کرده و محیطی پویا داشته باشد.
بیت کوین، ارزی بود که با این ایده به وجود آمد و رشد کرد. امروزه می‌توان گفت که بیت کوین در دستیابی به اهدافی که ناکاماتو در نظر گرفته بود موفق عمل کرده اگرچه دوران رشد و تکامل این ارز هنوز به پایان نرسیده است.

بیت کوین چگونه به‌وجود آمد؟

اگرچه بیت کوین در سال 2009 در دسترس عموم مردم قرار گرفت، اما تلاش‌ها برای ایجاد این ارز دیجیتال، از سال 2008 شروع شده بود. در 18 آگوست سال 2008، دامنه Bitcoin.org ایجاد شد و چندی بعد، ناکاماتو ایمیلی را به یکی از سرویس‌های رمزنگاری آمریکا ارسال کرد. او در این ایمیل، ایده بیت کوین و روش کار آن را توضیح داده بود.
هال فینی (Hal finney) اولین کسی بود که ایمیل ساتوشی را دید و به آن واکنش نشان داد. طی ایمیل‌هایی که بین ساتوشی و فینی ردوبدل شد؛ نرم‌افزار بیت کوین توسعه داده شد. فینی اولین کسی بود که ساتوشی در یک پروژه آزمایشی برای او 10 بیت کوین ارسال کرد. این تراکنش، به عنوان اولین تراکنش بیت کوین در تاریخ ثبت شده است. هال فینی، باگ‌های بیت کوین را رصد می‌کرد و به ساتوشی گزارش می‌داد و با همکاری یکدیگر، پروژه بیت کوین را تکمیل می‌کردند. هال فینی، از آشنایی با ساتوشی به عنوان یکی از خوش‌اقبالی‌های زندگی‌اش یاد می‌کند. او سرانجام در سال 2014 بر اثر یک بیماری نادر از دنیا رفت.
تراکنش‌های بیت کوین توسط نودهایی در سراسر جهان پردازش و تایید می‌شوند. این تراکنش‌ها با استفاده از الگوریتم SHA-256 رمزنگاری می‌‌شوند و پس از پردازش توسط نودها، به دفتر کل توزیع‌شده‌ای به نام بلاک چین اضافه می‌شوند. در ابتدا؛ هر کامپیوتری می‌توانست با نصب نرم‌افزار بیت کوین، تبدیل به یک نود بیت کوین شده و به کار تایید تراکنش‌ها بپردازد. اما امروزه، با افزایش سختی شبکه بیت کوین، این کار نیاز به کامپیوترهای قدرتمندی به نام ماینر دارد.

 

لینک های مفید:
خرید بیت کوین

 

روند رو به رشد بیت کوین تا الان (تاریخچه قیمت بیت کوین)

در ابتدا، کسی فکر نمی‌کرد بیت کوین بتواند تا این حد مناسبات اقتصادی کشورها را تحت تاثیر قرار دهد. اما رفته رفته، بر اهمیت و ارزش این ارز افزوده شد. در زمان نگارش این مقاله بیت کوین با ارزشی حدود 38 هزار دلار معامله می‌شود در حالی که در ابتدا، ارزش آن صرفا چیزی حدود چند پنی بود.
در طی حدود یک دهه‌ای که از عمر بیت کوین می‌‌گذرد، ارزش این ارز دیجیتال چند هزار برابر شده است! به طور متوسط، بیت کوین سالانه حدودا 200 درصد رشد می‌کند. البته این به معنای این نیست که بیت کوین در تمام سال‌ها روندی صعودی داشته است. بلکه مجموع رشد‌ها و ریزش‌های این ارز، عدد 200 درصد را نشان می‌دهد.

بیشتر بدانید!
کلیک کنید – قیمت بیت کوین و تحلیل بلندمدت 

البته که بیت کوین در طی این مسیر فراز و فرودهای زیادی را تجربه کرده است اما با یک نگاه به نمودار قیمتی بیت کوین می‌توان متوجه روند رو به رشد این ارز شد:

تاریخچه قیمت بیت کوین

نظرات سرمایه‌گذاران راجع به بیت کوین و آینده آن

بیت کوین، تعیین کننده روند بازار ارزهای دیجیتال است چرا که این ارز، بیشترین ارزش بازار را در بین دیگر ارزهای دیجیتال دارد. با افزایش یا کاهش قیمت بیت کوین، دیگر ارزها نیز دچار افزایش یا کاهش قیمت خواهند شد. همین عامل، بیت کوین را به مهم‌ترین ارز بازار رمزارزها تبدیل کرده است. اکثر سرمایه‌گذاران بزرگ، ترجیح می‌دهند بیش از نیمی از سبد سرمایه‌گذاری خود را به بیت کوین اختصاص دهند.

چرا با وجود ارزهای جدیدتر با تکنولوژی‌های بسیار پیشرفته، بیت کوین هنوز در صدر جدول ارزهای دیجیتال ایستاده است؟

قیمت بیت کوین نیز مانند قیمت ارزهای دیجیتال دیگر، متغیر است و نوسانات قیمتی زیادی دارد اما نوسانات قیمتی بیت کوین در مقایسه با نوسانات قیمتی دیگر ارزها، کمتر است. بیت کوین ارز با ثبات‌تری است و خود را طی سال‌های زیادی که از عمرش می‌گذرد اثبات کرده است. خرید بیت کوین برای سرمایه‌گذاران در ارزهای دیجیتال، ریسک سرمایه‌گذاری را کاهش می‌دهد.
رمزارزهای زیادی پس از بیت کوین به وجود آمده‌اند. بسیاری از آنان تاکنون از بین رفته‌اند. این ارزها، در زمانه خود با عنوان‌های ارزهای انقلابی و حتی جایگزین بیت کوین شناخته می‌شدند اما دنیای بی‌رحم بازار ارزهای دیجیتال، آن‌ها را از گردونه رقابت حذف کرد. امروزه نیز ارزهای زیادی وجود دارد که ممکن است در آینده از بین بروند. در این صورت، تمام پولی که سرمایه‌گذاران در این ارزها سرمایه‌گذاری کرد‌ه‌اند از بین خواهد رفت. اما احتمال از بین رفتن ارز، برای ارز بزرگی مانند بیت کوین بسیار ناچیز است. این ارز طی بیش از ده سال از تمام بحران‌ها سربلند بیرون آمده است. به همین دلیل، اکثر سرمایه‌داران بزرگ، حتما بخش عظیمی از سرمایه خود را به بیت کوین اختصاص می‌دهند.
شرکت میکرو استراتژی (Microstrategy) در سال 2021، میزان بیت کوین‌های خود را افزایش داد و 1434 بیت کوین به ارزش 84 میلیون دلار را به سبد سرمایه‌گذاری خود اضافه کرد. مایکل سیلور (Micheal Saylor)‌ هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل این شرکت، معتقد است، ارزهای دیجیتال، بزرگ‌ترین و بهترین سرمایه‌گذاری برای آینده هستند.

تاریخچه قیمت بیت کوین

بر اساس اطلاعات وب سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) بیت کوین با ارزش بازار بیش از 800 میلیارد دلار، بیشترین سهم بازار ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص داده است. در زمان نگارش این مقاله، هر بیت کوین، 38,981 دلار معامله می‌شود.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت بیت کوین

اگر به نمودار بیت کوین نگاهی بیندازیم، متوجه افزایش‌ها و کاهش‌های شدید قیمت در نمودار آن خواهیم شد. عوامل زیادی باعث نوسان قیمت بیت کوین می‌شوند که در این قسمت به طور خلاصه به معرفی برخی از آنان می‌پردازیم:

تصمیمات سیاسی و عوامل ژئوپلیتیک

بیت کوین بیش از هرچیزی تحت تاثیر تصمیمات سیاسی دولت‌ها قرار گرفته است. منتقدان، این واکنش بیت کوین به اخبار سیاسی را یکی از نقطه ضعف‌های آن می‌دانند و معتقدند بیت کوین هنوز به اندازه کافی برای استقلال کامل از هرگونه تصمیم دولت‌ها قوی نیست. برای مثال این ارز، با تصمیم دولت چین در راستای ممنوع اعلام کردن هرگونه معاملات بیت کوین در این کشور، کاهش قیمت شدیدی را پس از رشد خوبی که در سال 2017 داشت، تجربه کرد. پس از آن قیمت بیت کوین مجدد وارد کانال صعودی گردید اما چندی بعد در اواخر فوریه سال 2022، به دلیل جنگ روسیه و اوکراین مجدد قیمت این ارز کاهش یافت.

معاملات نهنگ‌ها

در دنیای ارزهای دیجیتال، نهنگ به افرادی گفته می‌شود که بیش از 1000 بیت کوین در اختیار دارند. این افراد، می‌توانند با خرید یا فروش بیت کوین (یا صرفا تظاهر به این کار!) قیمت بیت کوین را دچار نوسان کنند.

عرضه و تقاضا

پایه و اساس هر تغییر قیمتی، سیستم عرضه و تقاضا است. اگر قیمت بیت کوین به دلیل انتشار یک خبر سیاسی افت می‌کند، به این علت است که با ترس ایجاد شده در بازار، تقاضا برای خرید بیت کوین کاهش یافته و در مقابل، افراد بیشتری مایل به فروش بیت کوین‌هایشان هستند. این افراد، حاضر می‌شوند قیمت را آنقدر پایین بیاورند تا خریداری راضی به خرید بیت کوین‌ها شود. در مقابل، در زمان‌هایی که یک نهنگ اقدام به خرید تعداد بیشتری بیت کوین می‌کند، افراد بیشتری برای خرید بیت کوین ترغیب شده و دارندگان بیت کوین می‌توانند بیت کوین‌هایشان را با قیمت‌های بالاتری بفروشند. به این ترتیب، قیمت بیت کوین افزایش می‌یابد.

 

لینک های مفید:
صرافی آنلاین

 

نمودار رشد بیت کوین

در تصویر قبل نمودار رشد بیت کوین از زمان پیدایش تا زمان حال نشان داده شده بود، اگر بخواهیم نگاه دقیق‌تری به نمودار رشد بیت کوین بیندازیم بهتر است به وب سایت TradingView به آدرس https://www.tradingview.com/ برویم. در این سایت، قیمت بیت کوین به تفکیک چارت‌های ماهانه، هفتگی، روزانه، چهار ساعته و غیره را مشاهده کنید. نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم هفتگی به شکل زیر است:

تاریخچه قیمت بیت کوین

این نمودار نشان می‌دهد که بیت کوین در ماه نوامبر 2021، به اوج تاریخی خود (ATH) رسیده و قیمت 67هزار دلار را لمس کرده‌ است. سپس با کاهش قیمت مواجه شده است.

تاریخچه قیمت بیت کوین (سال‌های شروع تا حال)

اولین قیمت بیت کوین در سال 2010 ثبت شد. در زیر می‌توانید روند رشد قیمت این ارز را از سال 2009 تا امروز مشاهده کنید:

تاریخچه قیمت بیت کوین

2008 و 2009 : صفر دلار!
2010: کمتر از 0.01 دلار
فوریه 2011 تا آوریل 2011: 1 دلار
نوامبر 2013: 350 تا 1242 دلار
آوریل 2014: 340 تا 530 دلار
مارچ 2017: 1290 دلار
می 2017: 2000 دلار
سپتامبر 2017: 5013 دلار
نوامبر 2017: 7600 تا 8100 دلار
دسامبر 2017: 19783 دلار
دسامبر 2017: 13800 دلار
اکتبر 2018: 6300 دلار
دسامبر 2018: 3300 دلار
مارس 2020: 5000 دلار
جولای 2020: 10944 دلار
نوامبر 2020:‌ 19850 دلار
ژانویه 2021: 33400 دلار
آوریل 2021: 64800 دلار
می 2021: 30000 دلار
اکتبر 2021: 66974 دلار
ژانویه 2022: 35000 دلار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *