آموزش ماین بیت کوین

آموزش ماین بیت کوین

برخلاف تصور عموم مردم، اولین قدم برای ماین بیت کوین خریدن ماینر نیست! اولین قدم، تحقیق، برآورد هزینه، امکان سنجی و محاسبه سود خالص است. با وجود مزارع بزرگ ماینینگ و افزایش بسیار زیاد سختی شبکه‌، ماین بیت کوین دیگر به سادگی گذشته نیست و برای واردشدن به آن باید عوامل بسیار زیادی در نظر گرفته شود. هزینه برق، هزینه مکان ماینرها، تعداد ماینر مورد نیاز برای رسیدن به سود مطلوب، هزینه تعمیر و نگه‌داری ماینرها و هزینه سیستم خنک کننده آن‌ها، از جمله مواردی هستند که بهتر است قبل از شروع ماین بیت کوین به آن‌ها توجه کنیم.

در سال‌های اخیر، استخراج بیت کوین تبدیل به صنعتی پول‌ساز و سودده شده است. افراد زیادی با سرمایه‌گذاری در این صنعت، فارم‌های بزرگ ماینینگ ایجاد کرده و سود زیادی از ماین بیت کوین به دست آورده‌اند. نکته مهم پیش از ورود به جمع ماین کنندگان بیت کوین، جمع آوری اطلاعات و آگاهی از مراحل این کار است. سرمایه‌گذاری در هر زمینه‌ای، بدون داشتن دانش و اطلاعات کافی، می‌تواند منجر به ضرر شود. در این مقاله، اصول مهم در مورد ماین بیت کوین (استخراج) را بررسی خواهیم کرد.

اصول ماین بیت کوین

قدم اول برای ماین بیت کوین، شناخت امکانات لازم برای این کار و برآورد هزینه آن‌ها است. امکانات لازم برای ماین بیت کوین، شامل موارد زیر است:

دستگاه ماینر

دستگاه‌های ماینر زیادی برای ماین بیت کوین وجود دارد. برای ماین بیت کوین می‌توانید از دستگاه‌های مدار مجتمع با کاربرد خاص استفاده کنید. این دستگاه‌ها با نام ASIC شناخته می‌شوند و به طور اختصاصی برای ماین ارزهای دیجیتال طراحی شده‌اند. در هنگام انتخاب ماینر، هش ریت دستگاه و میزان برق مصرفی از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند. هرچه هش ریت یک دستگاه بالاتر و میزان برق مصرفی آن پایین‌تر باشد، خرید دستگاه به‌صرفه‌تر است.

علاوه بر دستگاه‌های ASIC این امکان وجود دارد که با خرید GPU، خودتان ریگ‌های ماینینگ را ببندید. برای این کار، باید تمام قطعات موردنیاز را خریداری کرده و آن‌ها را بر روی یک کیس نصب کنید.

سیستم خنک کننده

دمای پردازشگر در دستگاه‌های ماینر، به دلیل کار زیاد بالا رفته و اگر سیستم خنک‌کننده‌ای وجود نداشته باشد؛ ممکن است عملکرد ماینر مختل شود. دستگاه‌های ماینر معمولاً یک فن برای خنک نگه داشتن پردازشگر دارند اما این فن برای خنگ نگه داشتن ماینر کافی نیست. روش‌های مختلفی برای خنک نگه داشتن ماینر وجود دارد. برخی از افراد ماینرها را در یک ظرف مینرال اویل قرار می‌دهند تا علاوه بر خنک‌کردن، سروصدای کمتری از ماینرها به گوش برسد.

 

لینک های مفید:
خرید بیت کوین

ایجاد سیستم‌های تهویه هوا و رد کردن آب در تیوب‌های پلاستیکی از بین قطعات ماینر نیز از جمله روش‌های خنک کردن ماینرها محسوب می‌شوند.

تامین برق مصرفی

دستگاه‌های ماینر برای کار احتیاج به نیروی الکتریکی زیادی دارند. تأمین برق برای ماینرها باید از مسیرهای قانونی انجام شود. در کشور ما که سرشار از منابع سوخت‌های فسیلی است، برق مورد نیاز ماینرها معمولاً از منبع سوزاندن سوخت‌های فسیلی حاصل می‌شود اما در مناطق دیگر، سعی بر این است که برق موردنیاز ماینرها از طریق منابع تجدیدپذیر تأمین شود.

مکان استقرار ماینرها

ماینرها را نمی‌توان در خانه یا محل کارتان نگهداری کنید. این دستگاه‌ها سر و صدای زیادی دارند و اگر سود معقولی از آن‌ها می‌خواهید، به تعداد زیادی ماینر نیاز دارید. اگر قصد ایجاد یک فارم ماینینگ را دارید؛ این کار را باید خارج از شهر و در محدوده‌های صنعتی انجام دهید. اگرچه ماینرها آلودگی زیست محیطی ندارند اما به دلیل سر و صدای زیادشان، نمی‌توانید آن‌ها را محیط شهری نگهداری کنید.

توجه داشته باشید که عمر مفید هر ماینر، به شرایط نگهداری و سیستم خنک کننده آن بستگی دارد. ماینرها در محیط‌های پر گردوخاک یا گرم، کارایی خوبی نخواهند داشت.

محاسبه هزینه

پس از شناخت تمام منابع مورد نیاز، نوبت به محاسبه هزینه و سود می‌رسد. در این مرحله می‌توانید از ماشین حساب‌های موجود برای محاسبه سود خود استفاده کنید اما توجه داشته باشید که این ماشین حساب‌ها، صرفاً سود شما را در همان لحظه و با توجه به سختی شبکه و قیمت بیت کوین در زمان محاسبه، نمایش می‌دهند.

در طی زمان و با تغییر شرایط، سود شما از ماین بیت کوین نیز تغییر خواهد کرد.

 چگونه بیت کوین ماین (استخراج) کنیم؟

همان طور که گفته شد، برای ماین بیت کوین (استخراج) لازم است امکانات مورد نیاز آن را فراهم کنید. پس از آماده کردن شرایط، نوبت به آماده کردن ماینرها برای ماین می‌رسد. هر شبکه بلاک چینی، نرم‌افزاری دارد که ماینرها با استفاده از آن می‌توانند پروتکل‌های بلاک چین را اجرا کنند. برای ماین بیت کوین نیز لازم است که نرم‌افزار بیت کوین را بر روی ماینرها نصب کنید. علاوه بر این، به یک کیف پول برای ذخیره بیت کوین‌های ماین شده نیاز خواهید داشت.

آموزش ماین بیت کوین

می‌توانید یک کیف پول سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری تهیه کرده و بیت کوین‌های ماین شده را در آن نگهداری کنید. اگر قصد نگهداری از حجم زیادی از بیت کوین را دارید، کیف پول‌های سخت‌افزاری برای این کار مناسب‌تر هستند. این کیف پول‌ها امنیت بیشتری نسبت به کیف پول‌های نرم‌افزاری دارند.

 

لینک های مفید:
صرافی آنلاین

 

بدیهی است که ماینرها برای ارتباط به شبکه بیت کوین احتیاج به اینترنت دارند؛ بنابراین فراهم کردن یک خط اینترنت پرسرعت را فراموش نکنید.

فرآیند ماین بیت کوین

ماین بیت کوین (استخراج)، فرایندی است که طی آن ماینرها، با حل مسائل ریاضی، تراکنش‌های انجام شده در شبکه بیت کوین را تأیید می‌کنند. شبکه بیت کوین نیز برای پاداش دادن به کار ماینرها، تعدادی بیت کوین را به ماینری که بتواند زودتر از بقیه ماینرها تراکنش را تأیید کند؛ اختصاص می‌دهد. علاوه بر این، تمام کارمزدی که برای تراکنش‌ها در نظر گرفته شده است نیز به ماینرها تعلق می‌گیرد. ماینرها به حفظ امنیت شبکه بیت کوین کمک می‌کنند و مانند یک حسابدار دقیق، آمار تمام بیت کوین‌ها را در حافظه خود نگه می‌دارند.

زمانی که فردی مقداری از بیت کوین‌های خود را به کیف پول دیگری منتقل می‌کند، اطلاعات این تراکنش، در محیطی به نام ممپول (Mempool) ذخیره می‌شود. تراکنش‌ها در محیط ممپول منتظر می‌مانند تا توسط ماینرها انتخاب شوند.  هرچه میزان کارمزد در نظر گرفته شده برای تراکنش بیشتر باشد، شانس انتخاب شدن آن‌ها توسط ماینرها بیشتر است.

ماینرها، تعدادی از تراکنش‌های موجود در ممپول را انتخاب کرده و آن‌ها را در یک بلاک جای می‌دهند. این بلاک، توسط یک کد هش شده رمزنگاری می‌شود. ماینرها، تلاش می‌کنند با صرف قدرت پردازش زیاد، بلاک را رمزگشایی کرده و تراکنش‌های درون آن را تأیید کنند. با تأیید تراکنش‌ها، بلاک می‌تواند به دیگر بلاک‌های تأیید شده در شبکه بلاک چین بپیوندد.

در شبکه بیت کوین، زمان تأیید هر بلاک برای ماینرها متغیر است.

 هش ریت (Hash Rate) چیست؟

گفتیم که برای تأیید بلاک‌ها، ماینرها باید کد هش شده را رمزگشایی کنند. اما هیچ عملیات ریاضی دقیقی برای رمزگشایی از تابع هش وجود ندارد. این کار صرفاً با حدس و خطا انجام می‌شود. ماینرها، جواب را حدس زده و آن را وارد تابع می‌کنند اگر خروجی از تابع، به اندازه کافی به جواب نزدیک بود، می‌توان گفت که بلاک رمزگشایی شده و می‌توان تراکنش‌های درون آن را تأیید کرد.

هر چقدر که یک ماینر بتواند جواب‌های بیشتری را حدس بزند، شانس بیشتری برای سریع‌تر رسیدن به هدف دارد. به توانایی ماینرها برای تولید حدس‌های تصادفی، هش ریت گفته می‌شود.

هش ریت کل شبکه بیت کوین، به کل قدرت پردازشی که در شبکه وجود دارد گفته می‌شود. این قدرت توسط ماینرهای موجود در شبکه تأمین شده و هرچه بیشتر باشد، سختی شبکه بیت کوین نیز بیشتر خواهد بود.

اینستاگرام فرهاد اکسچنج را دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *