متاورس چیست؟

متاورس

متاورس یک اصطلاح جدید نیست بلکه پیش‌تر این مفهوم را به طور کامل در فیلم‌ها، کتاب‌های مصور، بازی‌ها و موارد مشابه مورد بررسی قرار داده‌اند. متاورس افراد را از مکان‌های مختلف با جهان‌های جداگانه به هم متصل می‌کند و به آن‌ها اجازه می‌دهد با یکدیگر تعامل داشته باشند.

این فضا یک دنیای مجازی و سه بعدی است و می‌توان گفت که به نسخه جدیدی از اینترنت اشاره دارد. متاورس به عنوان نوع جدیدی از فضای مجازی تصور می‌شود که امکان اشتراک‌گذاری را در فضای اجتماعی به صورت فراگیرتر فراهم می‌کند.

این دنیای مجازی و سه بعدی شامل انواع محصولات و فناوری‌ها مانند NFT و رمز ارز، آواتارهای سه بعدی، برنامه‌های غیرمتمرکز، مناظر و واقعیت‌های مجازی، توانایی برنده شدن جوایز، شرکت در ایردراپ‌ها، انجام معاملات از طریق قراردادهای هوشمند، راه‌اندازی کسب‌وکارها در واقعیت دیجیتال می شود.

لینک‌های مفید
کلیک کنید – NFT چیست؟ 

این دنیای سه‌‌بعدی جایگزینی برای جهان واقعی است. دنیایی که در آن محدودیت‌های بسیاری کنار گذاشته شده و تمام ذهن کاربران را وارد یک دنیای جدید می‌کند. متاورس یک دنیای مجازی است که دارای آواتارها، اشیاء دیجیتالی و اقتصادهای فعال است، که در آن فناوری فقط یک ابزار نیست، بلکه چیزی فراگیر است. بدیهی است که این بدان معناست که متاورس، پتانسیل عظیمی برای تغییر روش ارتباط بین افراد دارد. مهم‌تر از آن، متاورس می‌تواند نحوه عملکرد کسب‌وکارها، نحوه خرج کردن پول، هزینه‌های زندگی و موارد دیگر را تغییر دهد. این دنیای سه بعدی به طور بالقوه گام بعدی در تکامل تکنولوژیکی و اجتماعی برای کل نژاد بشر است و حداقل به اندازه خود اینترنت در جهان تأثیر خواهد داشت. البته زمانی که به جریان اصلی تبدیل شود، که این مسئله در حال حاضر یک وعده بزرگ است.

متاورس چگونه بر جهان تأثیر خواهد گذاشت؟

متاورس اخیراً به دلیل تصمیم فیس بوک برای تغییر نام تجاری خود به متا منفجر شد. البته، فیسبوک، مانند همیشه یک پلتفرم اجتماعی باقی خواهد ماند. اما، شرکت پشت آن دیگر فیس بوک نامیده نمی‌شود و در عوض به سمت دنیایی بزرگتر می‌رود. زیرا این شرکت معتقد است که متاورس گام بزرگ بعدی در تکنولوژی است و هدفش آن است که در تغییر جهان، پیشرو صنعت باشد.

در مورد اینکه با متاورس می‌توانیم انتظار چه نوع تغییراتی را داشته باشیم، پاسخ کاملاً روشن نیست. تا به حال مواردی وجود داشته‌اند که ما می‌دانستیم در آینده تبدیل به یک دستاورد جدید خواهند شد، اما بسیاری از این دستاوردها ناشناخته مانده‌ و در طول مسیر کشف شده‌اند. به عنوان مثال مراقبت‌های بهداشتی را در نظر بگیرید. فناوری پزشکی در حال حاضر کاملاً پیشرفته است، اما این صنعت می‌تواند با متاورس حتی از این هم فراتر رود. متاورس به متخصصان پزشکی این امکان را می‌دهد تا حجم وسیعی از داده‌ها را در مورد بیماران بدون تماس مستقیم جمع‌آوری کنند.

متاورس

متاورس محیط بازی‌ها را واقعی‌تر و همه‌جانبه‌تر می‌کند و به مصرف‌کنندگان اجازه می‌دهد تا محصولات را قبل از خرید، در یک محیط مجازی آزمایش کنند. این فضای مجازی سه بعدی به کاربران این امکان را می‌دهد که بدون نیاز به ترک اتاق خود در سراسر جهان سفر کنند، چیزی فراتر از آنچه که قبلاً می‌توانستید با Google Maps و تماشای نمای خیابان در آن انجام دهید. تصور کنید که این فضا زنده‌تر است و مملو از افراد دیگری است که در کنار شما جهان را کاوش می‌کنند.

چه زمانی می‌توانیم انتظار دیدن متاورس در دنیای واقعی را داشته باشیم؟

مارک زاکربرگ، مدیر عامل متا (فیسبوک سابق) که به تازگی تغییر نام داده است، تخمین می‌زند که پنج تا ده سال طول می‌کشد تا ویژگی‌های کلیدی متاورس به جریان اصلی تبدیل شوند. اما جنبه‌هایی از متاورس در حال حاضر وجود دارند. سرعت پهنای باند فوق العاده سریع، هدست‌های واقعیت مجازی و دنیای آنلاین همیشه روشن، در حال حاضر راه‌اندازی شده‌اند، حتی اگر برای همه قابل دسترسی نباشند.

لینک‌های مفید
کلیک کنید – پروژه‌های مهم متاورس 

برنامه‌های کاربردی متاورس

پیشرفت واقعیت گسترده در فضای متاورس ممکن است چیزهای زیادی را در قالب پیشرفت فناوری برای بهبود جامعه ارائه دهد. به غیر از شبکه‌های اجتماعی و سرگرمی، برخی از برنامه‌های کاربردی که در حال حاضر استفاده می‌شوند عبارتند از:

مراقبت‌های پزشکی متاورس

گسترش واقعیت افزوده (AR – ترکیب دنیای واقعی و تصاویر مجازی) در بخش مراقبت‌های بهداشتی ارزش قابل توجهی در آموزش و تقویت مهارت‌ها و پایگاه دانش متخصصان پزشکی آینده دارد. ابزارهای کمکی جراحی فناوری‌هایی مانند مایکروسافت هولولنز هستند که جراحان برای سرعت بخشیدن به روش‌های مختلف جراحی از آن استفاده می‌کنند. علاوه بر تصاویر قبل از عمل از جمله سی تی، ام آر آی و اسکن‌های سه بعدی، هدست‌های AR برای مشاهده داده‌های حیاتی بیمار مانند ضربان قلب، دمای بدن، فشار خون و تعداد تنفس استفاده می‌شوند.

پرستاران و پزشکان در حال حاضر از واقعیت افزوده برای تقویت شناسایی سیاهرگ‌ها استفاده می‌کنند. بدین ترتیب مشکل تعیین محل رگ حل می‌شود. تعیین محل رگ، اگر پوست بیمار رنگدانه‌های زیاد یا رگ‌های‌خونی ریز داشته باشد برای بسیاری از افراد دشوار است. در صنعت مراقبت‌های بهداشتی، فناوری‌های بصری مانند اشعه ایکس و سی‌تی اسکن رایج است. به زبان ساده، این فناوری‌ها به پزشکان در تشخیص و درمان بیماران کمک می‌کنند و به آن‌ها اجازه می‌دهند به بدن بیماران خود دقیق‌تر نگاه کنند.

برنامه‌های کاربردی نظامی 

کاربردهای نظامی واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR – شبیه‌سازی دنیایی جدا از دنیای واقعی با استفاده از تکنولوژی کامپیوتری) نیز پیشرفت‌های قابل توجهی داشته اند. واقعیت افزوده تاکتیکی (TAR) یک فناوری است که به نظر شبیه عینک‌های دید در شب (NVG) است، اما قابلیت‌های بسیار بیشتری دارد. ممکن است مکان دقیق یک سرباز و همچنین موقعیت نیروهای دشمن را نشان دهد. این سیستم به همان شکل عینک به کلاه ایمنی متصل می‌شود و می‌توان از آن در هر زمانی از شبانه روز استفاده کرد. در نتیجه، TAR به طور موثر جایگزین ابزار و عینک GPS دستی استاندارد می‌شود.

در نتیجه، یک سرباز، دیگر نیازی به نگاه کردن به پایین برای تأیید موقعیت GPS خود ندارد. علاوه بر این، Synthetic Training Environment یک سیستم واقعیت افزوده است که برای ارائه تجربه آموزشی واقعی‌تر به سربازان با قرار دادن آن‌ها در شرایط جنگی سخت‌تر از نظر فیزیکی و روانی طراحی شده است. یکی از اهداف کلیدی سازندگان STE ایجاد یک جایگزین آموزشی است که فرماندهان را قادر می‌سازد تا واحدهایی ​​با درجه آمادگی بالاتر ایجاد کنند.

برنامه‌های کاربردی املاک و مستغلات متاورس

ظرفیت ارائه یک تجربه واقعی و فراگیر به مشتریان بالقوه، بزرگترین نقطه قوت VR است. بازاریابان املاک و مستغلات ممکن است از این قدرت استفاده کنند و به مشتریان اجازه دهند که در نهایت ملک را قبل از انتخاب ببینند. چندین ویژگی چندرسانه‌ای مانند موسیقی محیطی، توصیف جلوه‌های نور و صدا نیز می‌تواند در تورهای VR خاص گنجانده شود. این جنبه‌ها یک حس واقعی را در مخاطب ایجاد می‌کنند و اعتماد مشتریان را قبل از اینکه قرارداد را امضا کنند، افزایش می‌دهند. 

مشتریان می‌توانند ملک و منطقه اطراف را در زمان واقعی از طریق تورهای واقعیت مجازی و راهنما‌ها مشاهده کنند. این ویژگی به خریداران در مورد فاکتورهای تصمیم گیری مختلف، مانند شرایط جاده یا محیط اطراف اطمینان می‌دهند، در حالی که نیازی به رفتن به محل مورد نظر نیست. مشاوران املاک نیز با اجتناب از نمایش‌های پرهزینه و ملاقات‌های حضوری در زمان و هزینه صرفه جویی می‌کنند. برخلاف تورهای معمولی، راه‌حل‌های واقعیت مجازی ممکن است به راحتی تغییر داده شوند تا سلیقه‌های مختلف خریدار را جلب کنند. برای مثال، عملکردهای نورپردازی، طراحی داخلی و زوم برای مشتریان بسیار مفید هستند. پنجره‌های پاپ آپ ممکن است برای ارائه اطلاعات جامع، آمار و اندازه گیری فضا برای مشتریان سفارشی شوند.

برنامه‌های کاربردی تولید و ساخت

اگر سازندگان از فناوری واقعیت مجازی استفاده کنند، احتمال تصادفات به میزان قابل توجهی کمتر می‌شود. افراد زمانی که در یک محیط واقعی مطالعه می‌کنند، به طور قابل توجهی سریع‌تر یاد می‌گیرند و مقدار بیشتری از مطلب را حفظ می‌کنند. تولیدکننده مجبور نیست برای آموزش یک کارمند جدید پول یا زمان صرف کند، زیرا آموزش VR این مشکل را حل می‌کند. کارمندان همچنین می‌توانند در مورد اقدامات ایمنی بیاموزند و حتی در شبیه سازی شرایط خطرناک شرکت کنند. در نتیجه احتمال تصادفات به حداقل می‌رسد. این فناوری‌ها همچنین به توسعه محصولات بهتر کمک می‌کنند. تک تک عناصر محصول را می‌توان تنها با استفاده از عینک واقعیت مجازی بررسی کرد. 

برنامه‌های آموزشی متاورس

واقعیت مجازی خارق‌العاده است، زیرا به کاربران امکان می‌دهد تا دنیایی دیگر و تجربیاتی شگفت‌انگیز را کشف کنند. استفاده از هدست واقعیت مجازی، کاربران را در معرض نمایش‌های باکیفیتی قرار می‌دهد که این مسئله می‌تواند تأثیر مثبتی بر زندگی افراد داشته باشد. رویکردهای آموزشی سنتی، هرگز به چنین سطح بالایی از اثربخشی در برجسته کردن مفاهیم از طریق تصاویر نخواهند رسید. صرف نظر از سن، دانش آموزان همیشه به جای خواندن مطالب، آموزشی را انتخاب می‌کنند که قابل تماشا کردن و بصری باشد. فناوری واقعیت مجازی بسیار جذاب است، زیرا می‌تواند تجربیات باورنکردنی ایجاد کند که هرگز نمی‌توان آن‌ها را در زندگی واقعی تجربه کرد. با استفاده از این فناوری، دانش آموزان انگیزه بیشتری برای یادگیری پیدا می‌کنند.

متاورس

امروزه معلمان، ایجاد یک محیط کلاس درس مؤثر را بسیار دشوار می‌دانند. با ظهور فناوری واقعیت مجازی در مدرسه، این ویژگی به‌طور دائمی استفاده خواهد رفت زیرا بیشتر دانش آموزان وسوسه می‌شوند تا در مورد تجربیات واقعیت مجازی خود صحبت کنند. واقعیت مجازی ممکن است اغلب به شناسایی خطاها در محتوا و همچنین قابلیت ویرایش عالی کمک کند. همچنین این فناوری، مانع زبان در اتباطات را از بین می‌برد. وقتی صحبت از مدرسه می‌شود، مانع زبان اغلب یک مسئله مهم است. اگر می‌خواهید در کشور دیگری تحصیل کنید، باید بتوانید به آن زبان ارتباط برقرار کنید. واقعیت مجازی امکان ادغام هر زبانی را در نرم افزار فراهم می‌کند.

این آینده‌ای است که ما به سمت آن می‌رویم و تنها اشاره‌ای کوچک از یک تأثیر کلی است که متاورس می‌تواند بر جهان داشته باشد. تعریف متاورس در حال حاضر محیطی عظیم را به تصویر می‌کشد، اما این تعاریف فقط بخشی از واقعیت این تکنولوژی است. تنها در چند سال، یا شاید چند دهه انتظار داریم که جهان به لطف چنین جهش تکنولوژیکی عظیمی، بسیار متفاوت از دنیایی باشد که در آن بزرگ شده‌ایم.

اینستاگرام فرهاد اکسچنج را دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *