دلیل افزایش قیمت بیت کوین

دلیل افزایش قیمت بیت کوین

در این مقاله به دلایل افزایش یا کاهش قیمت بیت کوین پرداخته‌ایم. بسیار می‌شنویم که بیت کوین پولی بی پشتوانه است و نمی‌توان به آن اعتماد کرد. اما امروز زمان آن رسیده تا نگاهی دوباره به مفهوم پشتوانه بیت کوین یا به طور کلی پشتوانه پول بیندازیم. پشتوانه بیت کوین، مردمی هستند که این ارز را خرید و فروش می‌کنند. بسیاری از مردم، گمان می‌کنند که ارز فیاتی که در دست دارند پشتوانه‌ای از طلا دارد در صورتی که این طور نیست! مفهوم پشتوانه پول به طور کلی دگرگون شده اما بسیاری از افراد هنوز از این امر آگاه نیستند.

پول فیات یا پول بی‌پشتوانه چیست؟

قبل از اینکه به پشتوانه بیت کوین بپردازیم، بهتر است نگاهی به پشتوانه ارز رایج کشور‌ها یا همان پول فیات (دلار، یورو، ریال و غیره) داشته باشیم. پول فیات که با نام‌های پول اعتباری، حکمی و دستوری شناخته می‌شود، پولی است که ذاتا ارزشی ندارد و ارزش آن را دولت تعیین می‌کند.

 

لینک های مفید:
خرید بیت کوین

 

در سال 1971، ریچارد نیکسون، اصلاحاتی در نظام اقتصادی آمریکا انجام داد که از آن با نام شوک نیکسون یاد می‌شود. تا قبل از آن‌ تاریخ، دولت موظف بود معادل مقدار پولی که چاپ می‌کند در خزانه خود طلا داشته باشد. یعنی هر اسکناس نماینده مقداری طلا بوده و ارزشی ذاتی داشت. اما ریچارد نیکسون پشتوانه طلا را از پول ملی حذف کرد و اعلام کرد ارزش پول، صرفا با حکم دولت تعیین می‌شود.

به عبارت دیگر، نیکسون قدرت حکومت را پشتوانه پول هر کشور معرفی کرد؛ به این ترتیب، کشور‌هایی که اقتصاد و دولت قدرتمندتری داشتند، از پول با ارزش‌تری برخوردار بودند. از آن زمان به بعد، تمام پول‌های رایج دنیا تبدیل به پول‌های بی‌پشتوانه شدند. از تاثیرات منفی این اقدام، می‌توان به چاپ شدن بی رویه پول توسط بانک‌ها و ایجاد تورم‌های سرسام‌آور در کشورهای مختلف اشاره کرد.

اگر می‌توان قدرت یک دولت را پشتوانه پول فیات در نظر گرفت، قدرت جامعه بیت کوین نیز می‌تواند پشتوانه بیت کوین باشد. در حقیقت، هیچ دولت یا سازمان مرکزی مسئولیت اعتبار بخشی به بیت کوین را برعهده نگرفته است. بیت کوین، دقیقا مانند ارزهای فیات، به خودی خود ارزشی ندارد و ارزش آن صرفا بر اساس توافقی که بین خریداران و فروشندگان این ارز صورت می‌گیرد تعیین می‌شود.

از آنجا که خریداران و فروشندگان در هر لحظه و متناسب با شرایط بازار بر سر قیمت‌های متفاوتی توافق می‌کنند، ارزش بیت کوین نوسان بیشتری نسبت به پول‌های فیات دارد.

دلایلی که باعث افزایش قیمت بیت کوین می‌شوند؟

اشاره شد که ارزش بیت کوین، با توجه به توافق بین خریداران و فروشندگان تعیین می‌شود. هر عاملی که باعث شود خریداران به خرید بیت کوین با قیمت‌های بالاتر راضی شوند، قیمت بیت کوین را افزایش می‌دهد. برای مثال، یک خبر فاندامنتال خوب می‌تواند مردم را برای خرید بیت کوین ترغیب کند. در چنین شرایطی، تقاضا برای خرید بیت کوین افزایش پیدا می‌کند و فروشندگان بیت کوین می‌توانند سکه‌های خود را با قیمت بالاتری به فروش برسانند.

پس به طور کلی، هر عاملی که عرضه بیت کوین را کاهش و تقاضا را افزایش دهد، عامل افزایش قیمت بیت کوین است. از این عوامل، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

هاوینگ بیت کوین

در فرایند هاوینگ، پاداش ماینرها نصف می‌شود. این امر عرضه بیت کوین را کاهش داده و معمولا باعث افزایش قیمت بیت کوین می‌شود. هاوینگ هر چهار سال یک بار اتفاق می‌افتد.

دلیل افزایش قیمت بیت کوین

در نمودار بالا می‌توانید تاثیر هاوینگ را بر قیمت بیت کوین مشاهده کنید.

تصمیم‌گیری‌های سیاسی

با انتشار خبرهایی مبنی بر پذیرش بیت کوین توسط دولت، یا تصویب قوانین حمایتی برای سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال، افراد بیشتری ترغیب به سرمایه‌گذاری در بیت کوین شده و قمیت آن افزایش پیدا می‌کند.

سرمایه گذاری افراد مشهور

با خرید بیت کوین توسط چهره‌های سرشناس یا خریداری مقدار بسیار زیادی بیت کوین توسط یک سازمان سرمایه‌گذاری معروف، جو مثبتی در بازار ارزهای دیجیتال شکل گرفته و قیمت بیت کوین افزایش پیدا می‌کند.

توسعه بیت کوین و افزودن قابلیت‌های کاربردی بیشتر به شبکه بلاک چین آن نیز می‌تواند موجب افزایش قیمت بیت کوین شود.

دلایلی که باعث کاهش قیمت بیت کوین می‌شوند؟

درست برعکس قسمت قبل، هر عاملی که عرضه بیت کوین را افزایش داده یا منجر به کاهش تقاضا شود، قیمت بیت کوین را کاهش خواهد داد این عوامل شامل موارد زیر می‌شوند:

بیشتر بدانید!
کلیک کنید – قیمت خرید و فروش بیت کوین

انتشار اخبار منفی

تصویب قوانین ضد منافع جامعه بیت کوین و ممنوع اعلام کردن بیت کوین توسط دولت‌ها می‌تواند موجب شود که میزان تقاضا در بازار بیت کوین کاهش یافته و در نتیجه قیمت آن نیز روندی نزولی را آغاز کند.

افزایش عرضه بیت کوین

فروش تعداد زیادی بیت کوین توسط یک نهنگ (افرادی که بیش از هزار بیت کوین دارند) یا فروش بیت کوین توسط چهره‌های تاثیر گذار موجب می‌شود که مقدار زیادی از بیت کوین وارد بازار شده و در نتیجه میزان عرضه افزایش یابد. در ادامه‌ی افزایش عرضه، کاهش تقاضا و افزایش فشار فروش در بازار را خواهیم داشت که همین مسئله موجب کاهش قیمت بیت کوین می‌شود.

اظهار نظرهای منفی راجع به بیت کوین توسط سرمایه‌داران بزرگ و افراد مشهور

همانطور که اظهار نظرهای مثبت افراد مشهور می‌تواند موجب شود که قیمت بیت کوین افزایش یابد، اگر چهره‌ای تاثیرگذار و معروف نسبت به بازار ارز دیجیتال موضعی منفی داشته باشد، می‌تواند موجب شود که افراد نسبت به سرمایه‌گذاری در این بازار دچار ابهام شده و کمتر به سراغ خرید رمز ارزها بروند.

 سخنان ایلان ماسک و تاثیرات آن بر افزایش یا کاهش قیمت بیت کوین

ایلان ماسک، مدیر عامل شرکت تسلا، به خاطر توئیت‌های جنجالی‌اش در جامعه ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود. نفود این فرد به‌قدری است که با تنها چند کلمه می‌تواند بر قیمت ارزهای دیجیتال تاثیر بگذارد. ماسک، که چندی پیش اعلام کرده بود شرکت تسلا بیت کوین را به‌عنوان روش پرداخت قبول دارد؛ در توئیتی دیگر، عنوان کرد که تسلا دیگر بیت کوین نمی‌پذیرد چرا که ماین بیت کوین به محیط زیست آسیب می‌زند.

طی این توئیت، قیمت بیت کوین حدود 15 درصد کاهش پیدا کرد. سپس ایلان ماسک در توئیت‌های بعدی اعلام کرد برخی از ماینرها از انرژی‌های تجدیدپذیر استفاده می‌کنند و چندی بعد، دوباره بیت کوین را در تسلا پذیرفت و باعث افزایش قیمت 8 درصدی بیت کوین شد.

بسیاری از فعالین بیت کوین معتقدند او برای نفع شخصی خود از قدرت و اعتبارش سواستفاده می‌کند.

 بیشترین سود دهی‌های بیت کوین

سوددهی بیت کوین بسته به اینکه در چه زمانی اقدام به خرید بیت کوین کرده باشید متفاوت است. با نگاهی به چارت بیت کوین، می‌توان دید که بیت کوین در سال‌های 2013، 2017 و 2021، افزایش قیمت‌های شدیدی را تجربه کرده است. افزایش قیمت بیت کوین از ماه می سال 2012 شروع شد. در آن زمان هر بیت کوین حدود 5 دلار قیمت داشت. این قیمت تا نوامبر 2013 به 1113 دلار رسید.

 

لینک های مفید:
صرافی آنلاین

روند افزایش شدید قیمت بیت کوین، یک بار دیگر در سال 2017 تکرار شد. این ارز در اواخر سال 2015، حدود 300 دلار قیمت داشت و در نوامبر 2017، با رسیدن به قیمت 17000 دلار، اوج تاریخی جدیدی از خود به جای گذاشت.

اخرین اوج گیری بیت کوین، در سال گذشته اتفاق افتاد. این ارز که در آوریل سال 2020 قیمت آن به حدود 7500 دلار رسیده بود، با یک حرکت صعودی شدید، قیمت خود را تا نوامبر 2021، به 67000 دلار رساند.

در زمان نگارش این مقاله، هر بیت کوین با قیمتی حدود 39 هزار دلار معامله می‌شود.

دلایلی که بیت کوین را نسبت به ارزهای دیگر خاص می‌کند!

بیت کوین، اولین و قدیمی‌ترین ارز بازار رمزارزها است و در این بازار پر از رقابت، هر ارزی که بتواند مدت زمان بیشتری دوام بیاورد، معتبرتر است. بهتر است بدانید بیت کوین اولین ارز دیجیتال ایجاد شده نیست و پیش از آن هم افرادی تلاش کردند تا با روش‌های متفاوت، سیستم پرداختی الکترونیکی و غیرمتمرکز ایجاد کنند اما پس از مدتی، با شکست مواجه شده‌اند.

بیت کوین تنها ارز دیجیتالی است که بیش از ده سال از عمر آن می‌گذرد. اگرچه ارزهای بسیار زیادی با تکنولوژی‌های مختلف به وجود آمده‌اند اما این ارز همچنان پرچم‌دار بازار ارزهای دیجیتال است. از تفاوت‌های آن با دیگر ارزها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

یک نوآوری واقعی!

اگرچه امروزه ارزهای دیجیتال زیادی در دنیا وجود دارد اما تمام آن‌ها، ادامه دهنده راه بیت کوین هستند. بیت کوین، صاحب اصلی ایده و خلاقیتی است که ساتوشی ناکاماتو به دنیا معرفی کرد. غیرمتمرکز ساختن نظام اقتصادی، ایده‌ای بود که با بیت کوین متولد شد و تاکنون به مسیر خویش ادامه داده است.

ارزش بالای بازار بیت کوین

هیچ کدام از ارزهای دیجیتال دیگر، ارزش بازاری معادل ارزش بازار بیت کوین ندارند. این نشان می‌دهد بیت کوین تا چه اندازه بین سرمایه ‌گذاران محبوب است.

وابستگی قیمتی ارزهای دیگر به بیت کوین

تسلط بین کوین بر بازار ارزهای دیجیتال به گونه‌ای است که کاهش یا افزایش قیمت این ارز، بر قیمت دیگر ارزهای دیجیتال تاثیر می‌گذارد. آلت کوین‌ها در تلاش ‌اند وابستگی خود به بیت کوین را کاهش داده و مستقل عمل کنند اما همچنان، تغییرات قیمتی بیت کوین بر اکثر کوین‌ها تاثیر می‌گذارد.

 پیش‌بینی بلند مدت بیت کوین

عدد 100هزار دلار، عددی است که افراد زیادی در سال 2021 منتظر آن بودند اما بیت کوین تا به امروز به این عدد نرسیده است. بسیاری از کارشناسان معتقدند، هدف بعدی بیت کوین 100هزار دلار است و در سال 2022 به آن خواهد رسید.

به طور کلی، همان‌طور که بیت کوین تاکنون روند روبه‌رشدی داشته است؛ در آینده نیز روندی صعودی برای آن پیش‌بینی می‌شود. کارشناسان معتقدند بیت کوین می‌تواند در بلند مدت تا یک میلیون دلار نیز افزایش قیمت داشته باشد.

اینستاگرام فرهاد اکسچنج را دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *