ساتوشی چیست؟

ساتوشی چیست؟

شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که ساتوشی چیست؟ بسیاری از افراد تصور می‌کنند برای خرید بیت کوین باید پول یک بیت کوین را به طور کامل بپردازند اما بیت کوین را می‌توان به بخش‌های کوچک‌تر نیز تقسیم کرد. شما می‌توانید 0.1 یا 0.01 بیت کوین بخرید. هر ارزی، برای تسهیل معاملات کوچک باید بتواند به واحدهای کوچک‌تر تقسیم شود. ساتوشی، نام کوچکترین واحدی است که یک بیت کوین می‌تواند به آن تقسیم شود. نام Satoshi (ساتوشی)، به افتخار ساتوشی ناکاماتو، خالق بیت کوین انتخاب شده است. امکان خرید یا تراکنش زیر 1 ساتوشی وجود ندارد.

 

لینک های مفید:
خرید بیت کوین

 

هر بیت کوین چند ساتوشی است؟

هر بیت کوین، صد میلیون ساتوشی است. در واقع، ساتوشی کوچکترین واحد بیت کوین بوده و معادل صد میلیونیوم بیت کوین است. امروزه استفاده از واژه SAT که مخفف شده Satoshi است در بین معامله‌گران بیت کوین رایج است.

لینک‌های مفید
کلیک کنید – بیت کوین چیست؟ 

احتمالا اسم شبکه لایتنینگ بیت کوین را شنیده‌اید. این شبکه، برای پرداخت‌های کوچک، سریع و با کارمزد کم طراحی شده است. با استفاده از این شبکه، کاربران می‌توانند پول یک قهوه را به‌راحتی با بیت کوین پرداخت کنند. استفاده از واحد ساتوشی، برای این پرداخت‌های کوچک بسیار رایج است.
برخی از ماینرها مانند HoneyMiner سود کاربران خود را با واحد ساتوشی محاسبه می‌کنند. طرفداران بیت کوین، از هشتک #StackingSats برای ترغیب افراد به خرید و استفاده از واحدهای کوچک بیت کوین استفاده می‌کنند.

قیمت هر Satoshi

صد میلیون ساتوشی، یک بیت کوین را تشکیل می‌دهند. قاعدتا برای به دست آوردن قیمت یک ساتوشی، باید قیمت یک بیت کوین را به صد میلیون تقسیم کنید.

چه کسی ساتوشی را خلق کرد؟

زمانی که از Satoshi برای اشاره به مقدار بیت کوین سخن می‌گوییم، منظورمان ساتوشی ناکاماتو، خالق بیت کوین نیست. انتخاب واژه ساتوشی برای کوچک‌ترین واحد بیت کوین، به روزهای اول ظهور بیت کوین و انجمن بیت کوین تاک برمی‌گردد.
همه چیز از 15 نوامبر 2010 شروع شد. کاربری با نام ریباک (Ribuck) پیشنهادی را در انجمن بیت کوین تاک مطرح کرد. او عدد 0.01 بیت کوین را به‌عنوان کوچک‌ترین واحد بیت کوین پیشنهاد داد و گفت می‌توانیم نام این واحد را ساتوشی بگذاریم. عدد 0.01 کوچکترین عددی بود که در آن زمان می‌شد در رابط کاربری نمایش داد.
هیچ کدام از کاربران انجمن به پیشنهاد او واکنشی نشان ندادند! در آن زمان بیت کوین قیمت زیادی نداشت و تقسیم کردن آن به واحدهای کوچک‌تر دغدغه افراد زیادی نبود. علاوه بر این، بحثی داغ‌تر از تقسیم بیت کوین به واحدهای کوچک‌تر در انجمن وجود داشت. اعضا در تلاش بودند تا کاراکتر متنی بیت کوین را انتخاب کنند. همین مسائل، باعث شد سوال ریباک به حاشیه رانده شود. هرجند او باز هم دغدغه‌اش را بیان کرد.

چه کسی ساتوشی را خلق کرد؟

او پرسید:
برنامه شما برای تبدیل بیت کوین به واحدهای کوچکتر چیست؟ آیا می توانیم از سیستم متریک استفاده کنیم؟ مثل سانتی متر، میلی‌ متر و … ؟
سوال خوبی بود! اما باز هم کسی تمایلی به پاسخ دادن نداشت. سه ماه بعد، ریباک نظری در یک نظرسنجی ثبت کرد. این بار نظرسنجی راجع به تقسیم بیت کوین به واحدهای کوچکتر بود و نظر ریباک توانست توجه بیشتری به خود جلب کند. در متن نظر سنجی نوشته شده بود:

” به واحدهای کوچک‌تری نیاز داریم. اعشار را جابجا کنید.”

هشت روز بعد، نظر سنجی دیگری با عنوان «لازم است به ثبت واحدهای کوچک‌تر بیت کوین فکر کنیم» برگزار شد. در این نظرسنجی، کاربری با اشاره به ایده اولیه ریباک نوشت:

۱ ساتوشی = ۱ میکرو بیت کوین
۱۰۰ میلیون ساتوشی = 1 بیت کوین
موافقید؟

کاربر دیگری نوشت «تایید» و همه چیز انجام شد! از آن زمان به بعد، واحد ساتوشی کوچکترین واحد بیت کوین و معادل با یک ممیز ۷ صفر و سپس ۱ (0.00000001) در نظر گرفته شد.

 

لینک های مفید:
صرافی آنلاین

 

اگرچه واژه Satoshi در سال 2011 وارد فرهنگ لغات ارزهای دیجیتال شد اما در آن زمان چندان مورد استفاده قرار نمی‌گرفت. رفته رفته، افراد بیشتری بر استفاده از این کلمه تاکید کردند و سرویس‌های زیادی به محاسبه سود و زیان پروژه‌های سرمایه‌گذاری با واحد ساتوشی پرداختند.
استفاده از ساتوشی باعث شده است که خرید آنلاین با بیت کوین راحت‌تر شود. خریداران دوست ندارند قیمت های اعشاری را ببینند. روانشناسان معتقدند ذهن خریداران برای خرید کالایی که قیمت مشخص و رندی دارد آماده‌تر است. از آنجا که بیت کوین قیمت زیادی دارد معمولا قیمت اجناس بر حسب بیت کوین به صورت اعشار بیان می‌شود که برای خریدار و فروشنده جذاب نیست. اما با وجود واحد SAT می‌توان قیمت را به صورت عددی کامل نشان داد.

اینستاگرام فرهاد اکسچنج را دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *