تحلیل تکنیکی مقدماتی

تحليل تكنيكي مقدماتی (بخش اول)

کتاب تحلیل تکنیکی مقدماتی، به تالیف و ترجمه دکتر امیرعباس کنی با اقتباس از کتاب تحلیل تکنیکی نوشته توماس مایرز تهیه گردیده است. از این پس، این کتاب در قالب مجموعه مقالات آموزشی در وبلاگ فرهاد اکسچنج منتشر خواهد شد.

كسانی كه نتوانند گذشته را بخاطر آورند، مجبور به تكرار آن هستند.جرج سانتايانا

تحليل‎گر معروف بازار سرمايه در سال 1966 ميلادي درمقابل صدها تني كه براي شنيدن سخنراني او درمورد روش‌هاي تحليل بازار سرمايه گرد آمده بودند، گفت:

اگر يك دقيقه وقت داشته باشيد، به شما خواهم آموخت كه چگونه در بازار سهام پول درآوريد: سهم را پايين بخريد و بالا بفروشيد! …. حال اگر 5 يا 10 سال وقت داريد، به شما ياد خواهم داد كه يك سهم، چه موقع بالا و چه موقع پايين است. [1] پري كوفمان

[1] این جمله را پری کوفمان در ابتدای کتاب عالی خود به نام Trading Systems آورده است . پری کوفمان در این کتاب استادی مسلم خود در ریاضیات را نشان داده و تقریبا به تمام سیستم های مکانیکی و مبانی ریاضی آن در تحلیل اوراق مشتقه پرداخته است.

سخنی از نویسنده کتاب

در سلسله دروسي كه در اين كتاب آمده است،‌ روش تحلیل تکنیکی سهام با زباني ساده و همه فهم ارائه شده است. امیدوارم اين‌ ‎كار خدمتي هرچند ناچيز در راه علمي‎‌تر شدن بازار سرمايه در كشور عزيزمان باشد. این کتاب، تالیف و ترجمه‌ی آزادی از تجارب شخصی، با نگاهی به کتاب Technical Analysis نوشته‌ی آقای Thomas Mayers می‌باشد که تحلیل تکنیکی را با زبانی بسیار ساده آموزش داده است.

اعتقاد راسخ ما اين است كه تمام آحاد ملت بزرگ ايران،‌ چه پير و چه جوان، صرف‌نظر از ميزان سرمايه، شغل، مقام، تحصيلات و پيش‌‎زمينه از بازار سرمايه، بايد فرصت استفاده از امكانات بازار سهام و به‌دست آوردن سود مشروع را داشته باشند. به اين دليل از «تك تك» آحاد ملت صحبت مي‌‎كنيم كه تنها راه پيشرفت اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي هر كشور، احترام به فرد و ايجاد رضايت است. به اين ترتيب، ازطريق احترام به فرد، «اجتماع برتر» بوجود مي‌آيد.

تحلیل تکنیکی مقدماتی

حق طبيعي هر شهروند است كه بتواند پس‌‎انداز خود را به پيكره صنعت تزريق كند و ضمن به گردش درآوردن چرخ صنعت و مشاركت در توسعه اقتصادي، سود عادلانه‌‎اي نيز بدست آورد. اين مهم، از ديدگاه «عدالت اجتماعي» اهميت شايان توجهي می‌يابد. ايران كشور جواني است با ميليون‌ها نيروي تازه نفس و پرشور كه در آستانه ورود به عرصه زندگي اقتصادي قرار دارند. اگر اين قشر، نتواند همگام با تورم فزاينده كشور، درآمد خود را افزايش دهد، دچار ياس و سرخوردگي خواهد شد. اين وضعيت، به‌‎طور يقين با عدالت اجتماعي و ايجاد «رضايت خاطر» در تك تك شهروندان مغايرت دارد.

خريد كالاهاي سرمايه‌اي، مانند تامين مسكن كه كمكي براي عقب نماندن و جبران تورم است نيز عملاً براي عده كثيري، امكان‌پذير نيست. بنابراين، تنها گزينه موجود، مشاركت در « بازار سرمايه » است كه متأسفانه، هنوز تا حد زيادي براي مردم ناشناخته مانده است. بورس مكاني براي سرمايه‌‎گذاري مشروع در توسعه اقتصادي است كه با هر مقدار سرمايه (حتي كمتر از صد هزار تومان) اين امكان را فراهم مي‌‎آورد كه از تورم فزاينده عقب نمانيم.

کتاب تحلیل تکنیکی

كتاب حاضر با اين نيت ترجمه شده است كه مسير سرمايه‌‎گذاري علمی و حساب شده را در بورس نشان دهد و قدمي در راه تحقق آرمان برقراري عدالت اجتماعي و ايجاد رضايت خاطر در تك تك شهروندان ايران اسلامي باشد.

تحليل تكنيكي مقدماتی (بخش اول)

ما و شما، در كنار هم و دست در دست يكديگر، آماده خواهيم شد تا مباني علمي سرمايه‌گذاري موفق را بياموزيم و با بينشي عميق، ديدي روشن و نگرشي علمي،‌ وارد بازار سرمايه شويم. بدون شك، شادي و سروري كه از تحقق پيش‎بينی‌هايمان درمورد تحولات هر سهم پديد خواهد آمد، به همراه سود مشروعي كه در كنار بررسي‌هاي علمي عايدمان خواهد شد، توان و انگيزه كافي براي داشتن زندگي سالم توام با عشق و محبت به يكديگر را به ما ارزاني خواهد كرد.

اين نكته را به خاطر بسپاريم كه هر شكست و غم، تجربه‌‎اي براي بهتر ديدن آينده و هر پيروزي و سرور، عطر محبتي براي تقسيم با ديگران است.

ابزار قدرتمندی كه در اختيار شماست!

همان‌طور كه نجار براي ساختن كمد يا صندلي، از ابزار مختلف استفاده مي‌‎كند، سرمايه‌‎گذار نيز بايد ابزاري در اختيار داشته باشد تا به كمك آن‌ها بتواند مسير حركت سهام را پيش‌بيني كند. در بازار سرمايه اين ابزار به‌طور كلي بر دو نوع است:

  • «تحليل بنيادی»
  • «تحلیل تکنیکی» 

البته، گه‌گاه برخي ابزار ابتكاري ديگر نيز براي تحليل سهام مطرح مي‎‌شود كه در عمل از اين دو گروه خارج نيست و به‌راحتي در يكي از اين دو قالب قرار مي‌‎گيرد. برخي از طرفداران تحلیل تکنیکی، تحليل بنيادي را صرفاً يكي از روش‌هاي تحليل تکنیکی و درواقع، زير مجموعه آن مي‌‎دانند. اين‌ها معتقدند كه تنها روش تحليل بازار سهام، «تحلیل تکنیکی» است.

در بازار سرمايه، اشخاص استفاده كننده از روش «تحليل بنيادي» را « بنيادگرا» و اشخاص استفاده كننده از روش «تحليل تكنيكي» را «تكنسين» يا «چارتيست» مي‌‎نامند.

امروزه،‌ تحليل‎گران بنیادگرايي وجود دارند كه روش تكنيكي را به‌طور كلي مردود مي‌‎شمارند. اين ‎جمله معروف كه «تا به حال هيچ چارتيست پولداري را نديده‌ام»! در بين بنيادگراهاي متعصب كاملاً رايج است. درعوض، برخي تحليل‎گران تكنيكي نيز وجود دارند كه روش بنيادي را كاملاً بيهوده و عبث مي‌‎پندارند. اين اشخاص معتقدند كه «همه چيز سهام در نمودار (چارت) آن ظاهر می‌شود.» و عامل ديگري براي تحليل سهام لازم نيست.

اگر بخواهيم منصفانه و با ديد علمي به قضيه نگاه كنيم، بايد بگوييم كه اين دو روش درواقع مكمل يكديگراند و در كنار هم، تصوير شفاف و روشني از تحولات بازار سرمايه ارايه مي‌دهند.

در سلسله دروس اين كتاب با «تحليل تكنيكي» آشنا خواهيم شد و انشاءالله با ياري خداوند، كتابي نيز در زمينه تحليل بنيادي در دست ترجمه است كه پس از اين كتاب به دوستداران تحليل بازار سرمايه ارائه خواهد شد.

لینک‌های مفید
کلیک کنید – مختصری از تحلیل بنیادی 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *